1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kaplan: Çevre cezası var çözüm yok!

Kaplan: Çevre cezası var çözüm yok!

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın cevaplandırması için TBMM’ye verdiği soru önergesinde, hükümetin çevre kirliliğine karşı önlem almak yerine ceza işlemi uyguladığını belirtti.

A+A-

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın cevaplandırması için TBMM’ye verdiği soru önergesinde, hükümetin çevre kirliliğine karşı önlem almak yerine ceza işlemi uyguladığını belirtti.

 

 

Yapılan araştırmalara göre dünyadaki mevcut çevre kirliliğinin yüzde 50’sinin son 35 yılda meydana geldiğini kaydeden Milletvekili Kaplan, ülkemizde yaşanan hızlı nüfus artışıyla birlikte düzensiz şehirleşme, plansız endüstrileşme sonucunda çevre kirliliğinin meydana geldiğini kaydetti. Endüstriyel atıklar ve zehirli maddelerin gelişigüzel bir şekilde doğaya bırakıldığını, yaratılan çevre kirliliğinin bütün canlılarda olduğu gibi, insan sağlığını da olumsuz yönde etkilediğini kaydeden Kaplan,  şöyle devam etti:”Türkiye’de çevre bilinci maalesef yavaş bir şekilde gelişmektedir.  İnsanlar çevre ile ilgili önlemleri yeni yeni almaktadır. Bu konuda çevresel dernekler, örgütler, aydınlar bilgilerini kamuoyu ile paylaşarak çevre bilincinin toplumda oluşması için mücadele vermektedir. İktidarınız ise çevre kirliğinin azaltılması ve doğa tahribatlarının olmaması için önlem almak yerine, cezayi işlem uygulamakla yetiniyor. Bacadan çıkan gazların zararlı etkisini düşürmek veya suya dejarş edilen atığın verdiği zararları minimalize etmekten se para cezası kesmeyi yeterli buluyor. Ülkemiz genelinde karşılaşılan çevre sorunları, bölgelere ve şehirlere göre farklılık gösteriyor” diye konuştu.

 

 

Çevre Bakanı’na sorular

 

 

Milletvekili Kaplan, cevaplandırılması için Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a şu soruları yöneltti:

- İktidarınız döneminde Türkiye genelinde çevre kirliliği ile ilgili kurumlara ve kişilere kesilen para cezalarının toplamı ne kadardır? Bu kesilen para cezalarının ne kadarı doğanın yeniden yapılanması ve korunması için harcanıyor?

- İktidarınız süresince çevre kirliliği ile ilgili Türkiye genelinde kesilen yüksek cezaların ilk 100’ünü hangi kurum, kuruluş veya şahıslar oluşturuyor?

- 2000- 2011 yılları arasında Türkiye genelinde hava-su-toprak kirliliğinde artış veya azalış var mıdır? Bu artış veya azalışın illere göre istatistiki sıralaması nedir?

- Çevre ile ilgili toplanan vergiler ve kesilen cezaların illere ve bölgelere göre dağılımı nedir? Bu cezalar ve vergiler nerede toplanmaktadır? Toplanan paralar nerelerde ne şekilde kullanılmaktadır?

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.