1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kaplan 12 Eylül panelinde konuştu!

Kaplan 12 Eylül panelinde konuştu!

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, 12 Eylül’ün Türkiye için karanlık ve olumsuz bir dönem olduğunu söyledi.

A+A-

CHP Çayırova ilçe örgütünün düzenlemiş olduğu ‘Bir Türkiye Gerçeği 12 Eylül’ konulu panelde konuşan Kaplan, “12 Eylül’ün üzerinden 32 yıl geçti. O dönemin öğrencileri 50’li yaşlarda, çocuklar ise 40’lı yaşlarda. 40 yaşın altındakiler o dönemi bilmiyorlar ve algılayamıyorlar. O dönemin anlatılması ve paylaşılması gerekiyor. İlginçtir, 1960 askeri darbesi ve 1971 askeri muhtırası çok iyi biliniyor ama insanların yaşamını yok eden, özgürlüklerini ortadan kaldıran 12 Eylül’ü hatırlamıyorlar, algılayamıyorlar” diye konuştu.

 

 

12 Eylül döneminde çok büyük olumsuzluklar yaşandığına ve ağır bir tablonun ortaya çıktığına dikkat çeken milletvekili Kaplan, “1 milyon kişi fişlendi, 650 bin kişi gözaltına alındı, bunlarla ilgili 210 bin dava görüldü. 7 bin kişinin idamı istendi, 510 kişi hakkında idam kararı çıktı, 50 kişi idam edildi. 388 bin kişiye pasaport verilmedi, 30 bin kişi işten atıldı. 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı. 460 kişi kuşkulu bir şekilde öldü, 300 kişi cezaevlerinde yaşamını yitirdi. 937 film yakıldı ve imha edildi. 24 bin derneğin faaliyetlerine son verildi. Gazeteler 300 gün yayın yapamadılar. Sonuç olarak 12 Eylül’ün tablosu çok ağır” dedi. Kendisinden de örnek veren milletvekili Kaplan, “Biz üniversite öğrencisiyken polis ve jandarmadan korkardık. Yıllar geçmesine rağmen bugün bile bir trafik polisi ve jandarma yolumu çevirince tedirgin oluyorum” diye konuştu.

 

 

Çelebi:”24 Ocak kararlarını uygulatmak için darbeye ihtiyaç vardı”

 

 

Panelin bir başka konuşmacısı DİSK eski Genel Başkanı ve CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, “12 Eylül, Türkiye’de uygulamaya konulması istenen 24 Ocak kararlarının uygulanması için yapılmıştır. 24 Ocak kararları demokrasi olan ülkelerde uygulanamazdı. Ancak baskı rejimlerinde uygulanabilirdi. Yani bir darbeye ihtiyaç vardı ve bu nedenle bu projeyi gerçekleştirdiler” diye konuştu.Bugün halen daha 12 Eylül’ün sürdüğünü söyleyen Çelebi, “İleri demokrasi denilen süreç gösteriyor ki 12 Eylül halen daha devam ediyor. Eskiden DGM vardı şimdi özel yetkili mahkemeler. 12 Eylül dönemindeki YÖK, RTÜK, siyasi ve seçim yasaları halen daha var. 12 Eylül cuntacılarının bile cesaret edemediği  örneğin kıdem tazminatının kaldırılması gibi bazı yasalar bugün hükümet programına konuluyor. Türkiye’de her sorun çözülebilir ancak çözülmesi gereken en önemli sorun hukuksuzluktur” dedi.

 

 

Çapan:”Biz ölemediğimiz için yaşıyoruz”

 

 

Panelin son konuşmacısı Esenyurt Eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan da, 12 Eylül döneminde başından geçenleri anlattı. Zor dönemlerden geçtiklerini söyleyen Çapan, “Sorguda üç arkadaşımı kaybettim. Zor bir süreçten geçtik. Biz ölemediğimiz için yaşıyoruz. O dönem bizi korku ile teslim almaya çalıştılar. 30 yıldır öğrendiğim ve herkese önerdiğim bir şey var, korkmayın! Ancak korkaklar ve katiller korkar” diye konuştu.

 

 

 

Çok büyük bir katılım

 

 

 

CHP Çayırova ilçe örgütünün düzenlemiş olduğu panele katılım son derece yoğundu. CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan’ın yanı sıra il yöneticileri, ilçe başkanları, il genel ve belediye meclis üyeleri, gençlik ve kadın kolları yöneticileri ile vatandaşlar katıldı. CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan ve Çayırova ilçe başkanı Rasim Meriç de panelden önce birer konuşma yaparak 12 Eylül dönemini eleştirdiler. Panelin sonunda ise 12 Eylül mağdurlarından Gebze’de yaşayan Mehmet İşlek isimli bir vatandaş da o dönemde yaşadıklarını aktardı.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.