1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kamuda kim ne kadar alacak

Kamuda kim ne kadar alacak

Kamuda eşit işe eşit ücret uygulamasını öngören kanun hükmünde kararname (KHK) dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.Daire başkanlarının maaşı 4 bin 290 lira olarak belirlendi.

A+A-

Kamuda eşit işe eşit ücret uygulamasını öngören kanun hükmünde kararname (KHK) dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.Daire başkanlarının maaşı 4 bin 290 lira olarak belirlendi. Bu rakama 160 liralık sosyal yardım eklenecek. Maliye gibi bazı bakanlıkların daire başkanı, genel müdür yardımcısı ve genel müdür maaşlarında fazlaca bir değişiklik olmazken, çok sayıda bakanlıktaki üst düzey bürokratın maaşı ise artacak. Düzenleme ile merkezi uzmanların maaşı 3.800-3.900 liraya çıkacak. Halihazırda bakanlıklarda ortalama merkezi uzman maaşı 2.500-3.000 liraydı.

 

KHK ile düşük maaş alan uzman ve yöneticilerin maaşları yukarı çekildi. BDDK ve Hazine gibi üst kurullarda çalışan uzmanlar Başbakanlık uzmanlarıyla eşitlendi. Yeni yapıda belirlenen rakamın üzerinde düzenleyici ve denetleyici kurumlarda çalışıp maaş alanların durumu da belli oldu. Mevcut üst düzey bürokratlar yüksek maaş almaya devam ederken, yeni göreve atananlar 4.290 lira maaşla işe başlayacak. Merkezi uzmanların maaşı artırılırken taşra uzmanlarında herhangi bir değişikliğe gidilmemesi bakanlıklarda tansiyonu artırdı. Özellikle Maliye Bakanlığı'nda tartışmalar olacağı belirtiliyor.Merkezde çalışmasına rağmen taşra uzmanı statüsüne konan çok sayıda uzmanın konuya ilişkin rahatsızlıklarını ilgili makamlara ileteceği ifade ediliyor.

 

Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı ve Başbakan'ın yakın koruma ve makam hizmetlerinde görev yapan personele en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 200'ünü geçmemek üzere ek ödeme yapılabilecek. Birçok meslek grubunda ek ödemeler artırıldı. Örneğin halen 587 TL ek ödeme alan bir mühendis, yeni düzenleme ile 796 TL ek ödeme alacak. Böylece ek ödemesi 215 TL artacak.

 

 Yeni ek ödemeler 15 Ocak'ta ödenecek. Ek ödeme Damga Vergisi hariç herhangi bir vergiye tabi tutulmayacak. KHK ile Bakanlık ve diğer kamu kurumu teşkilatlarındaki il müdürlükleri üç gruba ayrıldı. Yapılan düzenlemeye göre üst düzey personelin maaşı sadece ücret göstergesi ve tazminat göstergesi üzerinden hesaplanacak. Kamuda çalışan personele verilen ek ödemeler yürürlükten kaldırıldı. Bunun yerine yeni ödemeler belirlendi. Böylece tüm kamu personelinin ek ödemeleri eşitlendi.

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.