1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kamu çalışanları greve başladı!

Kamu çalışanları greve başladı!

Hükümetin son turda teklifi yüzde 3.5+4’e çıkarmasını yetersiz bulan memurlar bugün eylem yapıyor.

A+A-

İstanbul'da 05.00'da başlaması gereken Haydarpaşa-Pendik-Haydarpaşa seferleri grev nedeniyle yapılamadı. Türkiye Kamu-Sen ile KESK'in bir günlük iş bırakma eylemi başladı. Zam konusunda hükümet ile anlaşamayan kamu çalışanları, Ankara Garı'nda iş bıraktı. Türk Ulaşım-Sen ile Birleşik Taşımacılık Sendikası üyeleri, garın girişine “Grevdeyiz” pankartı astı.Hükümet ve memurun 21 gün süren zam pazarlığından sonuç çıkmadı. Hükümet son turda teklifi iki kez yükselterek yüzde 3.5+4’e çıkardı. 

 

Ancak artış memurların beklentisinden uzak kalınca, eylem kararı alındı. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, EğitimBir-Sen olarak, bugün için iş bırakma kararı aldıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Kamu-Sen ve KESK eylem kararı aldığı için ondan kaçmak ve o güne sığınmak gibi derdimiz yok. Aynı gün, aynı amaçla iş bırakma eylemi yapacağız ama aynı mekanlarda basın açıklaması, eylem açıklamaları yapmayacağız. Sorun belli, Türkiye eğer büyüyorsa biz bu büyümeden pay istedik ya da Türkiye’de, Maliye Bakanı ve diğer yetkililerin yansıttığı gibi ekonomide işler rayında değil, birileri rol yapıyor. Bu iki soruya cevap aradık. Dünyanın krizi en iyi yöneten ülkesiysek bunu memurlar da hissetsin.”

 

 

 

ADETA DALGA GEÇİYOR

 

 

 

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, Hükümet’in, 2012 için kamu emekçilerinin maaşlarına yüzde 3.5+4 zam önerisine karşı, Eğitim-İş olarak, tüm kamu çalışanlarının ve emeklilerin haklarını savunmak, insanca yaşam standartlarına kavuşmalarını sağlamak için bugün diğer emek örgütleriyle birlikte üretimden gelen gücünü kullanarak, iş bırakacaklarını açıkladı. Demir, “Bu teklif kabul edilebilir bir teklif değildir. Yüzde 3.5+4’ün ortalama memur maaşında yapacağı artış 55-75 TL arasındadır. Yüzdelik artış oranında buçuklu artış yapan Hükümet, kamu çalışanlarıyla adeta dalga geçmekte, kamu çalışanlarının emeklerini yok saymaktadır. Hükümeti, bir an önce bu yaklaşımından vazgeçmeye çağırıyoruz.”

 

Tüm Sağlık-Sen, Hükümet’in zam önerisini protesto etmek amacıyla bugün iş bırakacağını açıkladı. Tüm Sağlık-Sen’den yapılan yazılı açıklamada, bir yılda benzine yüzde 23, mazota yüzde 24, kömüre yüzde 26, doğalgaza yüzde 34, elektriğe yüzde 18 zam yapıldığı belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi: “Milletvekili danışmanlarına ve meclis sekreterlerine yüzde 170 zam yaparken, emekli milletvekili maaşları yüzde 60 artırılırken, 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 300 bin civarında memura yüzde 15 zam yapılırken yetersiz olmayan mali kaynakların sağlık çalışanlarına sıra geldiğinde yetersiz olmasını protesto ediyoruz. Sayfalar dolusu taleple toplu görüşme masasına gittiğini deklere eden ciddiyetten uzak yetkili sendikanın masadan eli boş olarak kalkmasını ve sağlık çalışanlarına gereken önemi vermeyen Kamu İşveren Heyeti’ni protesto ediyoruz.”

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.