1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. “Kampüs Okul” dönemi başlıyor!

“Kampüs Okul” dönemi başlıyor!

Eğitimde (4+4+4) modeline geçişle birlikte ilimizde özellikle 3 ncü dört yıllık dönem(liseler) ile ilgili geleceğe yönelik çok ciddi hazırlıklara da başlandı. Kocaeli’de lise seviyesindeki okullar “Kampus Okul” modeline dönüştürülecek.

A+A-

Eğitimde (4+4+4) modeline geçişle birlikte  ilimizde özellikle  3 ncü dört yıllık dönem(liseler) ile ilgili  geleceğe yönelik çok ciddi hazırlıklara da başlandı. Kocaeli’de lise seviyesindeki okullar “Kampus Okul”  modeline dönüştürülecek. Kocaeli Milletvekilleri Fikri Işık ve Zeki Aygün, dün Kocaeli Valisi  Topaca ile birlikte kampus okul yerlerini belirlemeye yönelik çalışmaları başlattılar.

 

 

 

HER İLÇEDE OLACAK

 

 

 

Kocaeli Milletvekili Fikri Işık,  birkaç lise ve dengi okulu aynı alanda toplayacak, şehir merkezine çok uzak olmayan alanlarda yapılacak Kampus Okulların  ilimizde  ileriye dönük 40-50 yıllık ihtiyaca cevap vereceğini söyledi. Işık, “Her kampüs içinde öğrencilerin sosyal, sportif , kültürel faaliyetlerine  imkan sağlayacak ortak  kullanıma açık tesisler bulunacak. Her ilçede  bu kampus okulların örnekleri  yapılacak. Şehir merkezlerinde boşalacak lise ve dengi okul binaları da,  birinci ve 2 nci 4 yıllık dönemler için kullanılacak” dedi.

 

 

 

2B ARAZİLERİ ARAŞTIRILIYOR

 

 

Işık’ın verdiği bilgiye göre, kampus okullar  hazineye ait arazilere  yapılacak. 2B arazilerinden bu projeler için uygun olanlar satılmayacak. İzmit’te Cephanelik bölgesinde ayrılan 120 dönümlük alan, Kavakçılık bölgesindeki 100 dönümlük alan da Kampus Okul projelerinde değerlendirilecek. Gölcük ve Derince’de 2’şer,  Körfez ve Kartepe’de de uygun birer alan tesbit edildi. Valilik bu alanlarla ilgili çalışmaları  başlatıyor.Kampüs okul projeleri için yeni bir finasman modeli de bulunacak. Işık ve Aygün, yeni ders yılında  birinci ve ikinci 4 yıllık eğitim dönemleri için fiziki sıkıntı yaşanmayacağını da söylediler.

 

 

 

CEZAEVİ ŞİMDİLİK BOŞALMIYOR

 

 

Fikri Işık, boşalması halinde  kampus okul  alanı olarak kullanılacağı belirlenen Yenimahalle’deki C Tip Cezaevi yeri ile ilgili olarak da şunları söyledi:” Adalet Bakanlığından bu konuyu takip ediyoruz. Cezaevleri konusunda ciddi sıkıntı var. Şimdilik  C Tipi Cezaevini boşaltamıyoruz” dedi. Işık,  Doğu Kışla Parkı’nın halen boş duran 40 dönümlük alanında hiç değilse bir bölüme  yeni Adliye binası yapılması fikrinin de tartışılmasını istedi. 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.