1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kağıt müzesi geçmişe ışık tutacak!

Kağıt müzesi geçmişe ışık tutacak!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Seka alanında projelendirdiği Bilim Merkezi ve Kağıt Müzesi’nin restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor.

A+A-

 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Seka alanında projelendirdiği Bilim Merkezi ve Kağıt Müzesi’nin restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor.  Giriş kısım binasının betonarme işleri yapıldığı Projenin Bilim Merkezi kısmında kumlama çalışmaları ise tamamlandı. Bu kısımda çelik güçlendirme, pencere doğramaları, asansör ve yürüyen merdiven montaj yerleri hazırlanıyor. Kâğıt Müzesi’nde ise kumlama betonarme ve çelik güçlendirme işleri yapılıyor. Çalışmalar sürerken bina içinde yer alan fabrikaya ait makine ve ekipmanlar kaplanarak korumaya alındı.

 

 

 

Günümüzde kent merkezine yakın mesafedeki SEKA İzmit Fabrika alanı içinde güneyde, denize en yakın bölgede konumlanan SEKA 1. Kâğıt Fabrikası; Kâğıt Müzesi, Bilim Merkezi ve Yeni Bina olarak 3 ana bölümden oluşuyor. Proje, Bilim Merkezi alanı 7 bin 600 metrekare, Kâğıt Müzesi alanı 12 bin 350 metrekare ve giriş yapısı da 8 bin metrekare olarak tasarlandı. Projenin toplam inşaat alanı 27 dönümü kapsıyor. Bilim Merkezi ve Kâğıt Müzesi mevcut SEKA Fabrika yapılarının dönüştürülmesine yönelik Koruma - Onarım ve Yeniden İşlevlendirme Projesi olarak uygulanıyor.

 

 

 

Bilim Merkezi müze olmanın ötesinde, çocukların ve gençlerin vakitlerini faydalı çalışmalarla geçirebilecekleri bir eğitim-gelişim merkezi olacak. Bilim-Eğitim Merkezinin genç bilim adamı ve uzmanlardan oluşacak kaliteli kadrosunun gözetimi altında ve danışmanlığında, çocukların potansiyelleri keşfedilecek ve kabiliyetlerini kullanabilecekleri imkânlar sunulacak. Özel yetenekli çocuklar burada kendilerine özel programlarla eğitilecek. Seka Bilim Merkezi, bilim ve teknolojiyle ilgilenen, ilerlemek, kendisini geliştirmek isteyen tüm gençler için bir eğitim üssü olacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.