1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kadınlar elektronik koruma altında

Kadınlar elektronik koruma altında

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadına yönelik şiddetle mücadeleyle ilgili olarak, 'Kadını eve hapsetmeyecek, yolda giderken nerede olduğunu gösterecek ve sinyale bastığında hemen haber verecek bir sistemi de hayata geçiriyoruz' d

A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadına yönelik şiddetle mücadeleyle ilgili olarak, 'Kadını eve hapsetmeyecek, yolda giderken nerede olduğunu gösterecek ve sinyale bastığında hemen haber verecek bir sistemi de hayata geçiriyoruz' dedi. 

 

 

"KOCANDIR DÖVER DÖNEMİ BİTTİ"

 

Daha önce yok sayılan, halının altına sürülen kadına yönelik, 'sen yaptın da onu hak ettin', 'kocandır sever de döver de' anlayışının bir değişim içerisinde olduğunu ifade eden Şahin, ''Çünkü dünya değişiyor. Türkiye değişiyor. Açık bir topluma gidiyoruz. Türkiye'deki demokratikleşme ilerledikçe, bireyin hak ve özgürlüğü, kadının hak ve özgürlüğü çok daha öne çıkıyor. Daha önceden kapalı olan bir toplumun açık bir topluma gitmesi önemli'' diye konuştu.

 

 

"TÜRKİYE'NİN HER YERİNDE ŞİDDET VAR"

 

Vicdanın sesinin önemsenmesi gerektiğini, vicdanı besleyecek damarların eğitim ve bilgiyle güçlendirilmesi gerektiğini anlatan Bakan Şahin, ancak vicdansızlara karşı da ''bir dakika'' denilmesi gerektiğini söyledi.Kamu vicdanı ve adalet mekanizmasının örtüştüğü bir mekanizmanın güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Bakan Şahin, ''Terör ve namus deyince aklımıza, hemen Güneydoğu geliyor. Halbuki insanın olduğu her yerde, Karadeniz'de de şu anda ciddi manada töre ve namus cinayeti yaşandığını biliyoruz'' şeklinde konuştu.

 

 

"EĞİTİM ORANI DÜŞÜK"

 

Kadına yönelik şiddet konusunda, Bakanlık olarak ilgili kurumların yardımıyla istatistik çalışmaları yaptıklarını dile getiren Bakan Şahin, eğitim oranının düşük olması dolayısıyla, ekonomik olarak sıkıntı yaşandıkça ve sorun çözme kapasitesi azaldıkça kadına yönelik şiddetin arttığını anlattı. Parlamentoda kadın meselesinin partiler üstü bir sorun olarak görüldüğünü ve bu konuda yasa çıkarıldığını vurgulayan Şahin, şunları söyledi:

 

 

"HER MAĞDURUN BAŞINA POLİS DİKEMEYİZ"

 

''Yasanın temel manasına baktığımızda önce korumak ve önlemek. Koruyamadığımız ve önleyemediğimiz zaman nasıl tedbir alacağız. Önlemeyemediğimiz zaman ve koruyamadığımız zaman bunu nasıl yapacağız- En çok sıkıntı yaşadığımız şey, İçişleri Bakanlığından gelen bir talep. Biz her mağdurun başına bir polis mi dikeceğiz- Burada bilgi ve teknolojiyi kullanacağız. Bilgi ve teknolojiyle, sinyalizasyon sistemiyle, mahkeme kararına uymayan bir erkek varsa, ona, koruma kuvvetinin hızlı bir şekilde ulaşacağı bir sistemi hayata geçiriyoruz. Bunu birlikte yapacağız. İçişleri Bakanlığının, burada büyük bir mekanizmayı, 'call center' sistemini güçlendirmesi gerekiyor. Kadını eve hapsetmeyecek, yolda giderken nerede olduğunu gösterecek ve sinyale bastığında hemen haber verecek bir sistemi de hayata geçiriyoruz.'' dedi. 

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.