1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kadına camide yer açın, bu utancı kaldırın
Kadına camide yer açın, bu utancı kaldırın

Kadına camide yer açın, bu utancı kaldırın

İstanbul Müftüsü Çağrıcı: "İslam dünyasının, bugünkü sorunlarının çok ciddi sebeplerinden biri, İslam dünyasının kadına bakışıdır. Utanç verici bir manzara var İslam dünyasında"

A+A-

 İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, İslam dünyasının bugünkü sorunlarının, çok ciddi sebeplerinden birinin İslam dünyasının kadına bakışı olduğunu belirterek, "İnsanımızın yarısının beynini reddederek, insanımızın yarısının hayatımızın içinde olmasından rahatsız olarak, camide, cemaatte, Müslüman toplumun sosyal hayatından çekilmesini dinin bir gereğiymiş gibi görerek, yeni dünyaya bir şey katmamız mümkün değil. O bakımdan İslam dünyasındaki bu vahim manzarayı bizim bir an önce ortadan kaldırmamız lazım" dedi.

 

Toplumdaki erkek egemen zihniyetin camiye de yansıdığını, kadınların çeşitli sıkıntılardan dolayı camilere gitmediğini kaydeden Çağrıcı, "Ben bunu önce bir dini mesele olarak görüyorum. Bizim peygamberimizin camisinin ne olduğu belliydi, kadınların oradaki yeri konumu belliydi. Bu önce bir din meselesidir. Bu bir insanlık sorunudur ayrıca. İnsana saygının bir gereğini yapmalıyız. Bu bir çağdaşlık problemidir. Bugün maalesef bizim yüzümüzden bu dinin prestiji oldukça sorunludur. Bu prestiji de kurtarmak zorundayız" dedi.

 

Mustafa Çağrıcı, kadınların da ibadet ederken en az erkekler kadar camilere gitme hakkının olduğunu, artık camilerde zihniyetin değişmesi gerektiğini ifade ederek, şöyle devam etti: "Bu aziz din, erkeğiyle kadınıyla, genciyle, çocuğuyla hepimizindir. Uzun asırlar boyunca biz kadınımızın cami ile ilişkilerini neredeyse koparmışız. Yani kabul etmek lazım ki tarihin belirli bir bölümünden sonra kadınlara genel olarak haksızlık edildiğini düşünüyorum. Bu dinin Peygamberi, Medine Mescidi’ni kurduğu zaman ve orada ibadete başladığı zaman, asla, ’Kadınlar buraya gelmesin’ dememiştir. Kadınların cami ile ilişkileri üzerinde mutlak söz yetki sahibinin, karar sahibinin erkekler olduğunu ilan etmemiştir. İsteyen erkekler de isteyen kadınlar da camilere gelebilir. Bu dinin peygamberi, geceleri dahil, kadınlar ibadete gelmek isterse onları engellemeyin demiştir" dedi.

 

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.