1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kadın Meclisi eğitimlere devam ediyor

Kadın Meclisi eğitimlere devam ediyor

150 üyesi olan Çayırova Kent Konseyi Kadın Meclisi seminerler düzenlemeye devam ediyor

A+A-

Toplum içerisindeki en küçük birlik olan ailenin sağlam temeller üzerine kurulması için Aile Eğitimi başlığı altında eğitici ve öğretici seminerler düzenleyen Kadın Meclisi bu ayki seminerde birden fazla konuyu ele aldı. Konularında Uzman Psikolog ve Sosyologların katıldığı seminerde Aile İçi İletişim, Aile İçerisinde Çocuğun Konumu ve Toplumda Kadının Yeri konuları ele alınarak bu konular hakkında bilgiler verildi. 10 Mart 2013 Pazar günü saat 19.30’da Çayırova Belediye Kültür salonunda gerçekleştirilen seminere Kadın Meclisi üyesi bayanlar programa eşleri ile beraber katıldılar. Yoğun talebin olduğu seminerde salon dolduğu için birçok katılımcı programı ayakta takip etmek zorunda kaldı.

 

Slay ve doküman destekleri ile sunumların yapıldığı seminere yaklaşık 400 Çayırovalı vatandaş katıldı. Katılımcıların büyük bir dikkat ile takip ettiği ve konferans niteliği taşıyan seminere konuşmacı olarak Uzman Psikolog Ufuk Maviengin, Psikolog Şirin Maviengin, Psikolog Fatma Taşkıran ve Sosyolog İpek Sarıyılmaz katıldı. Aile İçi İletişim konusunda sunum yapan Psikolog Şirin Maviengin “Toplumumuzda karşılaştığımız en büyük problemlerden biri aile içi iletişimsizliktir. Birçok problem başarılı bir iletişimle çözülebilecekken birbirini anlayamama sorunları çözümsüz hale getiriyor. Ailenin işleyişinde en önemli konulardan biri de aile bireyleri arasındaki iletişimdir. Etkili bir iletişim, aile üyelerinin karşılıklı olarak bir birlerinin düşüncelerini ve duygularını anlamalarını sağlar, işbirliği, yardımlaşma ve paylaşma davranışlarına yol acar, çocukların gelişmesi için uygun bir ortam oluşmasına neden olur. İyi bir iletişimin gerçekleştiği aile ortamında çocuklar daha özerk ve bağımsız bir kişilik geliştirirler. Düşünme, düşünce ve duygularını açıklama özgürlüğü ve alışkanlığı kazanırlar. Buna karşılık etkili bir iletişimin” dedi. 

 

Programın son konusu olan Toplumda Kadının Yeri konusunda konuşma yapan Sosyolog İpek Sarıyılmaz “Kadın, aile ve toplum arasında bir köprü görevini görür. Kadının toplumlarda yerine getirdiği görevleri itibariyle, sosyal sistemin işleyişine katkısı büyüktür. Bu açıdan kadının toplumdaki statüsü incelenirken, önce onun birey olarak kişiliğini kazanması, daha sonra aile ve toplum içerisindeki durumu düşünülmelidir” dedi. Ülkemizde ve ilçemizde yaşanan göçlerde kadının üstlenmiş olduğu görevler hakkında da bilgiler veren Sarıyılmaz konu hakkında önemli bilgiler verdi. Son olarak konuşma yapan Uzman Psikolog Ufuk Maviengin konular hakkında vatandaşların sorularını cevapladı ve soru cevap olarak devam etti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.