1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. K Belgesi Tuzla’dan alınabilecek

K Belgesi Tuzla’dan alınabilecek

GTO Başkanı Nail Çiler dün bir açıklama yaparak, bugüne kadar üyelerin büyük sıkıntı çektiği K belgesinin bundan sonra Tuzal’dan alınabileceğini söyledi.

A+A-

Çiler, “ Dönemimiz içerisinde yapmış olduğumuz yazışmalar ile bu konuyu da üyelerimiz lehine sonuçlandırdığımızı sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

 

Üyelerimiz tek bir evrak için büyük zaman kayıpları yaşamıştı. Bugüne kadar bölgemizden 3762 üyemiz Kocaeli Ticaret Odası’ndan K Türü Yetki Belgesi almıştı. Bu üyelerimizden; 2552’si Gebze’den, 470’i Darıca’dan, 457’si Çayırova’dan, 283’ü ise Dilovası’ndan İzmit’e gitmek zorunda kalmışlardı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan alınan 4 Şubat 2013 tarihli yazıya istinaden üyelerimiz artık; işlem dosyalarını Ulaştırma Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü’ne (İstanbul) nakil ettirmeleri kaydı ile işlemlerini Tuzla’da bulunan ek hizmet binasında da yapabilecekler. Üyelerimizin dosyalarını Tuzla’ya nakil ettirebilmeleri için; Kocaeli Ticaret Odası’na dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir. Dilekçelerin imza yetkili kişiler tarafından imzalanması gerekmektedir. Şahıs şirketlerinde yine şahıslar tarafından imzalanmalıdır. Dilekçe ile yapılan başvurularda işlem dosyaları Kocaeli Ticaret Odası tarafından kargo ile 1. Bölge Müdürlüğü Tuzla Ek Hizmet Binasına ulaştırılacaktır. Bu sayede üyelerimiz yaklaşık 1 saatlik yol gitmek zorunda kalmayacaklardır. K belgesinden bahsediyoruz. Ama nedir K Belgesi? Şimdi sizlere belge ile ilgili genel bilgiler vermek istiyorum. 

 

K Yetki Belgesi :Yurtiçi Esya Taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve bu Kanun’a istinaden çıkarılan Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak firmalar için düzenlenen K türü yetki belgelerinin TOBB tarafından belirlenecek Odalarımız aracılığıyla verilmesine ilişkin yetki devri gerçekleşmiştir. Verilen yetki devri çerçevesinde Ulaştırma Bakanlığı ile 21.09.2005 tarihinde yapılan protokole istinaden, 56 adet Ticaret/Ticaret ve Sanayi Odası yetkilendirilmiştir. Taşımanın şekline göre K1, K1*, K2, K2* ve K3 olarak türlere ayrılır. Belge bedelleri Ulaştırma Bakanlığı’na belge ücreti olarak yatmaktadır. Bakanlığı’n Ziraat ve Vakıflar Bankası ile protokolü bulunmaktadır. Taşıt Kartı Ücreti de yine Bakanlığın hesabına yatırılmaktadır. Sonuç olarak; Bizler Gebze Ticaret Odası olarak her zaman üyelerimizin menfaatleri doğrultusunda hizmetlerimizi sürdürmekteyiz. Bizim tek bir kriterimiz vardır; o da üyelerimizin menfaatleridir. Tek amacımız vardır; üyelerimizin ihtiyacı olan tüm hizmetleri bünyemizde verebilmek. Bunun için çalışıyor ve zaman içerisinde hedefimize yaklaşıyoruz.” Dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.