1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İzmir'de korkutan deprem sonucu!

İzmir'de korkutan deprem sonucu!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kentsel dönüşüm için pilot bölge seçtiği İzmir'de testten geçen 1725 binanın sadece 61'i iyi durumda çıktı.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kentsel dönüşüm için pilot bölge seçtiği İzmir'de testten geçen 1725 binanın sadece 61'i iyi durumda çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Van depreminin ardından İzmir’i kentsel yenilemede pilot bölge ilan edince gözler kentteki binalara çevrildi. İzmir Valiliği’nin depremsenaryolarını belirlemek, kentteki binaların durumunu saptamak amacıyla iki yıl önce Karşıyaka Alaybey, Bayraklı Manavkuyu ve Karabağlar Basın Sitesi’nde yaptığı çalışmanın sonuçları ürkütücü.

 

 

1490 BİNADAN 39'U İYİ DURUMDA

 

 

İlgili belediyelerin imar müdürlükleri, İnşaat Mühendisleri Odası ve Valilik işbirliğiyle gerçekleştirilen çalışmada taranan 1490 bina yaşı, taşıyıcı sistemleri, beton ve çelik sınıfları incelenerek “İyi”, Orta” ve “Kötü” olarak 3 ayrı kategoriye ayrıldı. Çalışma sonucunda ortaya 1490 binadan sadece 39’unun iyi durumda, 777 binanın orta, 674 binanın ise kötü durumda olduğu ortaya çıktı. “Orta” çıkan binaların sahiplerine binaların detaylı beton testlerinden geçirilmesi ve bu test sonucunda bir güçlendirmeye ihtiyaç bulunup bulunmadığının belirlenmesi gerektiği bildirildi. “Zayıf” binaların ise güçlendirmeyle kurtulma şanslarının mümkün görülmediği, yıkılıp yerine yenisinin yapılması görüşü bildirildi.

 

 

 

KAMU BİNALARI ÇÜRÜK ÇIKTI

 

 

Öte yandan BAY-DEM tarafından yapılan incelemeler, kamu binalarının güçlü olmadığı yönündeki değerlendirmeleri de doğru çıkardı. BAY-DEM tarafından yapılan başvuru çerçevesinde kentin çeşitli bölgelerinde incelenen 15 kamu binasının tamamı “yıkımı gerektiren” kötü durumda çıktı. 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.