1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İZAYDAŞ'tan 2011 yılı değerlendirmesi

İZAYDAŞ'tan 2011 yılı değerlendirmesi

İZAYDAŞ’ın Genel Müdürü Muhammed Saraç 2011 yılını basın mensuplarına değerlendirdi.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kuruluşlarından, Türkiye’nin ilk atık bertaraf tesisi İZAYDAŞ’ın 2011 yılı genel değerlendirilme toplantısı yapıldı. İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç’ın sinevizyon eşliğinde gerçekleştirdiği değerlendirme toplantısında İZAYDAŞ’ın son yılda kat ettiği mesafe gözler önüne serildi. Son yıllarda yapılan yenileme çalışmaları ve yatırımlar ile İZAYDAŞ yakılan atık miktarı, atıklardan üretilen enerji gibi kalemlerde rekor rakamlara ulaştı

 

 

2011 GENEL DEĞERLENDİRMESİ

 

 

İZAYDAŞ Genel Müdürlüğü’nde gerçekleşen toplantıda 2011 yılı değerlendirme sunumundan önce bir açıklama yapan Genel Müdür Muhammet Saraç, hizmetlerinde öncelikle Kocaeli sonra Türkiye’ye sorumlu olduklarını belirtti. Saraç, bu sorumlulukla görevlerini yürüttüklerini kaydederek, 2011 yılında tüm rakamlarda rekorlar kırdıklarını, bu gelişmenin 2012 yılında da sürdüreceklerini ifade etti. Saraç, ardından 2011 yılı genel değerlendirme sunumuna geçti.

 

 

BU GÜNE KADARKİ GELEN ATIK MİKTARI

 

 

Tesise, kuruluşundan 2011 yılı sonuna kadar 261 bin 841 ton tehlikeli atık kabul edildiğini açıklayan Genel Müdür Muhammet Saraç bu atıklardan 147 milyon 342 bin 800  kWh elektrik enerjisi üretildiğini,  57 milyon 324 bin 000 kWh’lık kısmını ulusal sisteme verildiğini kalanının ise tesiste tüketildiğini ifade etti. 2011 yılında yakmaya gelen atık miktarının ise 33 bin 789 ton olduğuna dikkat çeken Genel Müdür Saraç, 29 bin 900 ton atığın da yakılarak bertaraf edildiğini belirtti. Saraç yine 2011 yılı yakılan atık miktarının 29 bin 900 ton olduğunu, üretilen elektriğin ise 20 milyon 733 bin 000 kWh’ ulaştığını ifade etti. Saraç 11 milyon 699 bin 740 kWh elektriğin ise satıldığını vurguladı.

 

 

GÜNDE 1500 TON EVSEL ATIK

 

 

Evsel düzenli depolama alanlarında bin 500 ton/gün evsel atık depolandığını ifade eden Saraç, bu alanlarda Kocaeli bölgesindeki evlerden kaynaklanan evsel atıklar ile sanayiden kaynaklı depolanabilir nitelikteki tehlikeli ve evsel atıkların depolanarak bertaraf edildiğini söyledi. Saraç Evsel atıklar için altı adet lot(alan), tehlikeli atıklar için bir adet lotun bulunduğunu ifade ederek Dilovası ilçesinde yapılan lotun da işletiminin, 2007 yılı itibari ile İZAYDAŞ’a verildiğini aktardı.

 

 

HAFRİYAT SAHALARININ İŞLETİMİ

 

 

Genel Müdür Saraç, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hafriyat atıkları ile ilgili tüm sorumluluklarını İZAYDAŞ’a devretmesiyle birlikte Kocaeli genelinde hafriyat sahalarının işletimini de bünyelerine katıldığını dile getirdi. Saraç, Mevcut hafriyat sahalarını işleten İZAYDAŞ’ın Kocaeli’nin farklı bölgelerinde de yeni alanlar oluşturmak için çalışmalarına devam edeceğini aktararak Bu sahaların doldurulmasından sonra ağaçlandırma ve spor alanları olarak halkın hizmetine sunulacağını açıkladı.

 

 

TIBBİ ATIKLAR

 

Kocaeli ili sınırları içerisindeki tüm sağlık kuruluşlarından çıkan tıbbi atıklar İZAYDAŞ tarafından bertaraf edildiğini aktaran Saraç, Kocaeli’deki 450 noktadan bu atıkların toplandığını ifade etti. Saraç,”Sağlık kuruluşlarından çıkan patolojik ve tehlikeli atıklar yakılarak bertaraf edilmekte, enfeksiyöz atıklar ise tekrar kullanılabilir ambalajlar içerisinde toplanarak lisanslı araçlarla İZAYDAŞ Sterilizasyon Tesisi’ne getirilmekte. Sterilizasyon Tesisi’ ne getirilen atıkların 160 oC sıcaklıktaki buhar, 5 bar basınç ve 45 dakika süresince sterilizasyonu sağlanmaktadır. Sterilize edilerek patojenlerden arındırılan tıbbi atıklar, parçalanıp evsel atıklarla beraber depolanmaktadır” dedi.

 

 

GEMİ ATIKLARI

 

İZAYDAŞ’ın 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu yedinci maddesi gereğince deniz sınırları dâhilinde buluna gemi atıklarını da toplatma görevi olduğunu vurgulayan Saraç” Atık toplama işlemi, Gemilerden Atık Alınması ve Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinde yer alan teknik esaslar çerçevesinde, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden lisans almış atık alma gemileri ile yapılmakta. Toplanan atıklar, ayrıştırma işlemi sonrasında yakma tesisinde yakılmakta ve elektrik enerjisi elde edilmektedir. Bu sayede gemilerden kaynaklanan kirlilik önlenmekte ve İzmit Körfezi’nin kirlenmesi engellenmektedir” dedi.

 

 

YILDA 12 BİN GEMİ GİRİYOR

 

 

Genel Müdür Saraç, İzmit Körfezi’ne yılda yaklaşık 12.000 geminin giriş yaptığına dikkat çekerek deniz atıklarından 2011 yılında elde edilen gelirin 2.920.791,84 tl olduğunu belirtti. Saraç Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sınırlarında yer alan Liman, Tersane, Balıkçı barınakları ve Yat limanlarına da hizmet verilmeye başlandığını ifade etti.

 

 

KOKU BARİYERİ

 

 

Kokunun engellenebilmesi amacı ile Koku bariyeri sistemine geçildiğini ifade eden Saraç, özel sistem sayesinde kötü kokunun özellikle yaz aylarında vatandaşları rahatsız etmemelerini sağlayacaklarını açıkladı. Saraç, Fıskiye şeklinde oluşturulan sistemin kokuyu bariyerleyerek yayılmasını engelleyeceğini ifade etti.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.