1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İtfaiyeden çatı yangınları uyarısı

İtfaiyeden çatı yangınları uyarısı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi vatandaşların mağdur olmamaları için yangınlar konusunda bilgilendirme yaptı.

A+A-

Çatı yangınlarını ele alan Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, çatı yangınlarına müdahale etmenin diğer yangınlara oranla daha zor olduğunu vurguladı. Çatı yangınlarının oluşumunda, baca tesisatlarının çatı bölümünde az yalıtılmış veya hiç yalıtılmamış olması, çatıya konulmuş ski eşyalar, çatı kaplama ve yalıtım malzemelerinin tesisi esnasında karşılaşılan yangınlar; eski, yıpranmış ve standartlara uymayan malzeme ile tesis edilmiş enerji hatları ve aydınlatmalar ile çalışan elektrikli cihazlar (klima vs.) etkili oluyor.

 

BACALARA DİKKAT

Çatılarda bulunan baca tesisatlarının yalıtımı ve yalıtımda kullanılan malzemelerin özelliği yangın olasılığı yönünden farkı belirliyor. Çatıların ÇATILARA EŞYA KOYMAYIN

Çatıların kiler gibi kullanılması bir diğer yangın sebebi. Çatıya konan eşyalar ciddi bir yangın yükü oluşturuyor. Çatıda biriken eski eşya ve malzemeler herhangi bir kıvılcım veya ısı nedeniyle tutuşup çatı yangınına neden olabiliyor. İnsanların sürekli bulunmadığı çatı bölümlerinde, hiçbir surette eşya bulundurulmaması gerekiyor. Çatılarda ateşli çalışma nedeni ile çıkan yangınlara da sıklıkla rastlanıyor. 

 

ÇATI YALITIMLARINI UZMAN KİŞİLER YAPMALI

Çatı tesisinde kullanılan su yalıtım malzemeler, tesis aşamasında ısıl işlem gerektirdiğinden, yapıştırma ve montaj işlemleri alev kaynakları ile yapılıyor. Yüksek ısı ile yapılan bu işlemlerde yangın olayları ile karşılaşılabiliyor. Bu sebeple, çatılarda montaj işi yapan işçi personelin, yüksek ısı ve alevli çalışma konularında eğitimli, yangın meydana getirebilecek unsurları tespit edip önlem alabilen kişiler olmalı. 

 

ELEKTRİK TESİSATLARI KONTROL EDİLMELİ

Çatı aralarında bulunan enerji nakil hatlarının, tesisatların ve aydınlatma sistemlerinin periyodik aralıklarla yetkili kişi ve kurumlarca kontrol edilmesi sağlanmalı. Eskimiş, yangın oluşturabilecek tesisatların kaldırılması, ilgili yönetmelik ve standartlar çerçevesinde yetkili kişilerce yeniden tesis edilmeli. Klima üniteleri gibi çatılara konulabilen elektrikli cihazlar yangına adeta davetiye çıkarıyor. Bu cihazların varlığı, yoğunluğu ve montaj sırasında gereken standartlara uyulmaması başlıca yangın sebepleridir. Çatıda bulunabilecek bu tesisatların kaldırılarak farklı, güvenli noktalara taşınması uygun görülüyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.