1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İSU'dan önemli uyarı!

İSU'dan önemli uyarı!

İSU yaptığımız analizlerde, bina ve işyerlerinin depolarından alınan numunelerde insan sağlığını tehdit eden kirlenmeye rastlandığını açıkladı.

A+A-

İSU yaptığımız analizlerde, bina ve işyerlerinin depolarından alınan numunelerde  insan sağlığını tehdit eden kirlenmeye rastlandığını açıkladı:

 

 

"Kocaeli'nin içmesuyu ihtiyacını karşılayan İSU Genel Müdürlüğü olarak şebekeye içmesuyu arıtma tesislerimizde arıttığımız Türkiye'nin en kaliteli sularından birisini veriyoruz. Ana depolarımızın çıkışlarında ve şebekemizin belirlenen noktalarında periyodik olarak her gün şehre verdiğimiz su dan numuneler alıyor ve fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik yönden kontrollerini yapıyoruz.

 

 

BİNALARDAKİ DEPOLARDA KİRLENME

 

 

Yaptığımız analizlerde, şebekeden alınan numunelerde problem söz konusu olmazken bina ve işyerlerinin depolarından alınan numunelerde ise insan sağlığını tehdit eden kirlenmeye rastlanılmaktadır.

 

 

Bu da konut ve işyerlerinde suyun muhafaza edildiği depolara bina sakinlerinin gereken bakım ve dezenfeksiyon yapmamasından dolayı arıtılmış, temiz ve kaliteli suyun fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik olarak kirlenmesine ve sağlıksız hale gelmesine neden olmaktadır. Depoların kirli olması ve uygun dezenfeksiyon şartlarını taşımaması da insan sağlığını tehdit edecek birçok hastalığa da sebep olmaktadır.

 

 

 

KİRLİ DEPO BULAŞICI HASTALIĞA DAVETİYE

 

 

Kirli bir su deposu bulaşıcı hastalıklar için en elverişli geçiş vasıtasıdır. Binalardaki su depolarında uzun bir süre bekletilen şebeke suyu, zamanla klor aktivitesini yitirmekte ve mikroorganizmaların üremesi için elverişli ortam oluşmaktadır. Su depolarının uzun süre temizlik ve dezenfeksiyonun yapılmaması sonucunda, meydana gelen fiziksel, kimyasal ve biyolojik kirlilikle ile birlikte su depolarında; çamurlaşma, dökülme, paslanma, suda renk, koku ve bakteri oluşumuna neden olmaktadır. Bu durum da suyun içilebilirlik ve kullanılabilirlik özelliğini ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca güvenli bir kapağı olmayan ve uzun süre kullanılmayıp varlığı unutularak temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmayan su depoları, insan sağlığı açısından tehlike saçmaktadır.

 

 

 

YILDA EN AZ BİR KEZ DEPO TEMİZLİĞİ YAPILMALI

 

 

Hava sıcaklığının artması göz önünde bulundurularak sağlıklı güvenilir temiz su için yılda en az bir kez konut ve işyerlerinde bulunan su depolarının temizlik ve dezenfeksiyonunun yapılması gerekmektedir."

Etiketler : , , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.