1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İSU'dan köy muhtarına suçlama!

İSU'dan köy muhtarına suçlama!

İSU Genel Müdürlüğü adına yapılan yazılı açıklamada Kartepe sınırları içerisinde yer alan Balaban Köyü’nde yaşanan su kavgasına değinildi. Balaban halkının sağlıklı ve kesintisiz su kullanmalarına muhtarın engel olduğu iddia edildi.

A+A-

İSU adına yapılan yazılı açıklamanın içeriği şöyle:

 

 

"5216 sayılı  Büyükşehir Belediye Kanunun  yürürlüğe girmesinden itibaren Kocaeli  ili il mülki sınırlarının tamamı, Büyükşehir Belediyesi sınırları olmuştur.Kocaeli ve İstanbul ilinde bulunan köylerin tamamı "Orman Köyü" statüsüne alınarak Büyükşehir Belediyesinin tüm hizmetlerinden istifade ettirilmiştir.5286 sayılı Köy Hizmetlerinin Kaldırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun  2005 yılında yürürlüğe girmiştir. Bu kanunla daha önce Balaban köyü de dahil Kocaeli ilinde  bütün köylere hizmet veren Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü araç gereç gayrimenkul, menkul malları ve personeli ile birlikte köylere hizmet vermek amacıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesine devredilmiştir.” 

 

 

 

“Balaban Köyü’ nde amacımız köyün suyuna el koymak  veya köylüden su parası almak değildir. Amacımız, Balaban Köyü’ ndeki suyun, Balaban Köyü’ nde kullanılmasını sağlamak, gerekli her türlü tedbirleri almak, ihtiyaç duyulduğu taktirde gerekirse ilave su vermek suretiyle  sağlıklı ve temiz içme ve kullanma suyu temin etmektir. 2560 sayılı Kanunun 26. maddesi gereğince köylerin devir işlemleri yapılmış ve birçok köyde bu işlem tamamlanmıştır. Balaban Köyü Muhtarlığının tutumu nedeniyle, devir işlemleri yapılmamıştır. Balaban köyünde bulunan her eve abonelik tesis edilmesi sayaç taktırılması amacıyla tebligat yapılmıştır.Belirlenen süre içerisinde sayaç taktırılmaması üzerine,  2560 sayılı kanun ve bu kanuna istinaden yürürlüğe konulan İSU Tarifeler Yönetmeliği hükümlerine göre resen abonelik tesis edilerek tahakkuk yapılmış ve abonelere gönderilmiştir. Köy halkına gönderilen tebligatların muhtar tarafından kasıtlı olarak geciktirildiği tespit edilmiştir.”

 

 

“Balaban köyü diğer köylerden de daha fazla, Belediye hizmetlerine ihtiyaç duymaktadır. Balaban Köyü orman statüsüne alınmakla beraber, yeni yapılaşma ve özellikle villa tarzı yapılaşma hızla artmaktadır. Şehirleşen bir beldenin ısrarla hizmet almasının engellenmesi Balaban Köyünde ikamet eden herkesi mağdur etmektedir. Muhtarlık,Büyükşehir Belediyesinin ve Genel Müdürlüğümüzün  hizmetlerinden faydalandığı halde  su aboneliklerini kasıtlı olarak devretmemiştir. 442 sayılı Köy Kanununun 36.maddesi gereği Muhtar kanunları ve nizamları halka anlatmak ve kanunların verdiği işleri yapmakla yükümlüdür.Oysa yetkimizin açıkça 5216 sayılı Kanun ve 2560 sayılı Kanuna göre tartışmasız köylere de hizmet götürmek ve abonelikleri devir alıp, hizmet vermek,olduğu halde,muhtar abonelik devri ile ilgili tüm yazışmalara rağmen görevini yapmamıştır.”

 

 

 

“Genel Müdürlüğümüz,su ve kanalizasyon  hizmetlerini götürmekle  mükelleftir. İdaremizin denetim ve temiz su temin etme görevi gereği, su deposuna klor cihazı  takılması gerekmiş, fakat İdaremiz elemanlarına bizzat köy muhtarı tarafından engel olunmuştur. Temsil ettiği köyün sağlıklı ve temiz su ve kanalizasyon hizmeti almasını sürekli engelleyen ve bu konudaki olumsuz görüşleri yerel basında da yer alan köy muhtarı hakkında Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri doğrultusunda işlem yapılmak üzere Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Teknolojinin en ileri imkanlarını kullanan İdaremiz ve Kocaeli Valiliği işbirliğinde, görev alanında bulunan  su ve kanalizasyon hizmetleri  devir alınan köylerimiz, Genel Müdürlüğümüzce sağlıklı ve kesintisiz içme suyuna kavuşturulmuş, en ücra köylere kadar arıtma tesisleri yapılmaya başlanmış tüm alt yapı yatırımları tamamlanmış, veya tamamlanması için yatırım programına alınmıştır.”

 

 

 

“Oysa Balaban Köyü muhtarının  Kanun tanımaz tavırları, Balaban Köyü halkını sağlıklı ve kesintisiz içme suyu hakkından mahrum bırakmıştır. Köyün tamamı kesintisiz ve sağlıklı içme suyuna sahip değildir. Köyün bazı kesimlerinin  su sıkıntısı yaşadığı hatta bu haksız muameleye maruz kalan bazı köylülerin bu konudaki şikayetlerini dile getirmeye çekindiği tarafımızdan üzüntüyle öğrenilmiştir. Balaban Köyü muhtarının yasalara karşı tutumuna rağmen 5216 sayılı ve 2560 sayılı yasaların Genel Müdürlüğümüze verdiği görevler diğer devir aldığımız tüm köylerimiz gibi Balaban Köyü için de geçerlidir. Genel Müdürlüğümüz kişilerin yasa tanımaz tavırlarından etkilenmeyerek kanunların verdiği görevleri en iyi şekilde yerine getirmeye devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla arz olunur.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.