1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. İşte ’Doğru El Yıkama’ Tekniği

İşte ’Doğru El Yıkama’ Tekniği

15 Ekim Dünya El Yıkama Günü kapsamında Başkent'te farkındalık amaçlı bir etkinlik düzenlendi.

A+A-

15 Ekim Dünya El Yıkama Günü kapsamında Başkent'te farkındalık amaçlı bir etkinlik düzenlendi.

Dünya genelinde ölüme yol açan hastalık yükünün dağılımı içinde ilk iki sırada alt solunum yolu enfeksiyonları ve diyare yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından hijyen eğitimi ve el yıkamanın geliştirilmesinin, diyare olgularının yüzde 45'e kadar azaltılmasını sağlayabilen basit ve maliyet etkin uygulamalar olduğu belirtiliyor.

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü kapsamında el hijyeninin önemine dikkat çekerek, 11 adımda el yıkama yönteminin öneminin anlatılacağı bir etkinlik düzenledi. Bir AVM'de gerçekleştirilen etkinlik kapsamda, ellerimizin klasik yıkama yöntemleri ile gerçek anlamda temizlenmediği, bunun için belirlenen yöntemlerin uygulanarak yıkanması halinde gerçek hijyenin sağlanabileceği uygulamalı olarak anlatıldı. "Sağlık Elimizde" sloganı ile stantta görevli olan uzmanlar, vatandaşlara el hijyeni farkındalığı konusunda bilimsel veriler, doğru el yıkamanın yolları ve toplumda el hijyeni bilincinin gelecek hedeflerini içeren açıklamalarda bulundu. AVM'de mağaza girişlerinde ve tuvalet bilgilendirme panolarında da doğru el yıkama ile ilgili afişler asıldı. Alana konulan bir ekran aracılığıyla da el hijyeni konusunda daha önceden hazırlanmış olan kamu spotu yayınlandı.

El yıkamanın önemine ve doğru el yıkama yöntemine değinen Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Su ve Besinlerle Bulaşan Hastalıklar birimi ebe Çiğdem Bayır, "Günlük yaşantımızda ellerimizi sürekli kullandığımız için en fazla mikroorganizma, bakteri burada barınır. Ellerimizi etkili bir şekilde yıkamıyoruz. Ellerimiz yeterli ve doğru şekilde temizlenmezse bir çok enfeksiyona yol açmaktadır, solunum yolu hastalıkları ve ishaller bunlardan sadece bazıları. Dünya Sağlık örgütü de bir farkındalık oluşturmak ve doğru el yıkamaya özendirmek için 15 Ekim'i Dünya El Yıkama Günü olarak belirlemiş" şeklinde konuştu.

EL YIKAMA TEKNİĞİ NEDİR?

Toplumumuzda doğru el yıkama konusunda bir farkındalık olmadığını belirten Bayır, "Ellerimizi yıkıyoruz ama sadece su kullanarak, eğer doğru süre ve teknikle yıkanırsa yüzde 100'e kadar mikroplardan arınabiliyoruz. Doğru süre 30 saniye ve doğru teknik 12 basamak uygulanması, ellerimizi bu şekilde yıkamalıyız. Ayrıca hijyen açısından katı sabun kullanımını da önermiyoruz" diye konuştu.

El yıkamada uygulanacak olan 12 basamak; ellerin suyla ıslatılması, yeterli miktarda sabun almak, avuç içlerinin ovalanması, parmak aralarının ovalanması, avuç içinin birbiriyle ovalanması, parmakların birbiriyle kenetlenerek elin içinin ovalanması, baş parmakların ovalanması, parmakların avuç içinde ovalanması, ellerin suyla durulanması, tek kullanımlık kağıt havlu ile kurulanması, kullandığımı kağıt havlu ile musluğun kapatılması şeklinde.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.