1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İşsizlik azalmadı, ümitsizlik arttı!

İşsizlik azalmadı, ümitsizlik arttı!

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş yazılı bir açıklama yaparak işsizliğin azalmadığına dikkat çekti

A+A-

Hurşit Güneş açıklamasında TÜİK tarafından açıklanan işsizlik verilerinde işsizliğin önceki yılki yüzde 9,8 düzeyinden 2012’de yüzde 9,2’ye düştüğü açıklandı. Açıklamaya göre 2011 yılında 2,6 milyon olan işsiz sayısı da 2,5 milyon kişiye düşmüş. Gençler arasında olan işsizlik ise yüzde 18,4’ten yüzde 17,5’e düşmüş.

 

Öncelikle şunu belirtelim ki, 18 yaşın üstüne olan ve eğitimde olmayan gençler arasında işi olmayanlara bakıldığında yüzde 30’un üzerinde bir düzeyle OECD ülkeleri arasında Türkiye en başta gelmektedir.İkinci olarak da, geçen yıl iş aramayıp ancak bulduğu takdirde çalışmaya hazır olanlar (yani umutsuzlar) 1,75 milyon kişi kadarken bu yıl 2 milyona yaklaşmıştır. Bu da hesaba katıldığında gerçek işsizliğin azalmadığı ortaya çıkmaktadır. Umutsuzlar geçen yıl yüzde 6,5 iken bu yıl yüzde 7-7,5 düzeyine gelmiştir.  Bu veriler yakında daha da kötüleşecektir. Çünkü 2012 yılının ekonomik büyümesinin (ya da durgunluğunun) yüzde 2 civarında çıkması işsiz sayısında olumsuz etki yaratacaktır ve bu da 2013 yılının ilk yarısındaki verilerde gözlenecektir. Bu nedenle ne yazık ki, ülkemizde işsizlik azalmamakta, umutsuzluk ise artmaktadır. TÜİK dışındaki araştırmalar da göstermektedir ki, gerçek işsizlik aslında yüzde 18-20 arasındadır. 

 

Kadınlar hala çalıştırılmıyor

Bu hafta (8 Mart) Dünya Kadınlar günü ve hala Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 30’un altında. Oysa İspanya’da bile yüzde 59. Böylesi kadının işgücüne az katıldığı bir yerde işsizliğin düzeyini de ciddiye almamak gerekir. Gerçek işsizlik (eğer kadınlar özgürce çalışabilseydi) çok daha yüksek olacaktı. Üstelik son birkaç yıldır bu konuda ilerleme de yavaşlamış görünüyor. “ dedi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.