1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Işık'tan sevindirecek açıklama!

Işık'tan sevindirecek açıklama!

AKP Milletvekili Fikri Işık, belde belediyesi kapatıldığında büyük tepkilere neden olan Hereke için büyük sevinç yaratacak açıklamalarda bulundu.

A+A-

Çinliler'in, kendi ülkelerinde ‘Hereke' ismiyle sanayi merkezi kurarak, ürettikleri halıları Türkiye'de üretilmiş Hereke halıları gibi dünyaya satmaya başladığı hakkında basında çıkan haberlerden sonra Herekeli AKP milletvekili Fikri Işık, konuya açıklık getirdi. Antikkapı Restaurant'ta kahvaltılı basın toplantısı düzenleyen Işık, Hereke halısının dünyanın bildiği çok önemli bir marka olduğunu söyledi. Işık, “Sümerbank 1995 yılında Sümer Holding'e satıldı. Hereke halısı markalarının tescilli patentinin tamamı Sümer Holding'tedir. Başkalarının tarafından kullanılması mümkün değil. Çin'de üretilen ‘Hereke' ismindeki halıları Çinliler değil, Çin'e giden bizim Türk işadamları üretiyor” dedi. 

 

 

"HEREKE MARKASI BİZİM"

 

 

Hereke halısının tarihçesini anlatarak konuşmasına başlayan Işık, 1843 yılında Sultan Abdülmecid'e dayanan el dokuması kaliteli yün ve ipek halıların vatanı olan Hereke'de üretilmeye başlandığını ve bu yönde Hereke Halı Fabrikası Humayunu kurulduğunu söyledi. Işık, “Dünyanın en ünlü saraylarının baş köşesinde serili olan Hereke halısı Hereke'ye ait bir markadır. Çin'de ‘Hereke' adında bir sanayi merkezi kurulduğu ve halıların burada üretildiği konusu uzun süredir var. Söylentisi çıktıktan sonra Çin büyükelçimizi telefonla aradım” diye konuştu. 

 

 

SAHTE YÖNTEM KULLANMIŞLAR

 

 

Işık, “Büyükelçimizin araştırmasıyla durumu öğrendim. Çin'in Şangay kentinde Helen' adındaki bir bölgede halı ve ipek üretimi yapılan endüstri bölgesi kurulmuş. Bölgede ‘Hereke' adında bir yer yok ama burada halı ve ipek üretimi yapılıyor. ‘Hereke' markası adı altında üretilen markayı Çinliler değil, daha çok kazanmak için Çin'e giden Türk halıcılar üretiyor. Hereke markası ünlü olduğu için, ‘Ancak bu marka adı altında halı üretirsek dünya pazarına girebiliriz' şeklinde hoş olmayan sahte bir yöntem kullanmışlar” ifadesini kullandı.    

 

 

MARKAMIZI KAPTIRMAYIZ 

 

 

Çin'in dünyanın en büyük marka taklitçisi olduğunu da belirten Işık, “Biz, kendi markamız olan Hereke halısını kaptırmamak için hükümet olarak ciddi bir çalışma içindeyiz. Patent ve markaların kullanım haklarıyla ilgili Türk Tanıtma Fonu ile ilgili olarak ortaya koyduğumuz çalışmalar konusunda ocak ayı sonunda bir soru önergesi vereceğim. İşlem başlatıldıktan sonra patent onay merkezini de Hereke'ye taşıyacağız. Çin'le rekabet yapmanın yolu budur. Hereke halısının gerçek ana yurdunun Hereke olduğunu dünyaya duyuracağız” şeklinde konuştu.    

 

 

HEREKE'YE MÜJDE

 

 

Hatırlanacağı gibi 2008 yılında çıkarılan yasayla Hereke Belde Belediyesi kapatılmış ve halkın büyük tepkisini çekmişti. Vatandaşın direnişine rağmen geri adım atılmamıştı. Ancak Işık, öyle açıklamalar yaptı ki deyim yerindeyse ‘müjde' olarak yorumlandı. Hereke'nin çok önemli bir yerleşim yeri olduğunu, hem ilçe hem de turizm merkezi yapılacağını da ifade eden Işık, “Hereke'yle ilgili çok ciddi projelerimiz var. Hereke'nin nüfusu 30-35 bin olursa ilçe yapacağız. 

 

 

TURİZME AÇILACAK

 

 

Sonra üç ayaklı bir proje çalışmamız var. Önce altyapısı tamamlanacak, taşocaklarının tamamı kapatılacak. Demiryolunun altında kalan halı fabrikası, karakol, sendika binası, gar binası, Wilhelm Kaiser Köşkü, tarihi cami ve diğer eserlerin tamamı restore edilecek. Bölge tamamen turizme açılacak. Yukarı Hereke'deki çarpık yapılaşmanın önüne geçildi, bölge tamamen imara açıldı. Artık nerede ne yapılacak belli” dedi. 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.