1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İş hayatında bu hataları asla yapmayın

İş hayatında bu hataları asla yapmayın

Çalışma hayatı eğlenceli, öğretici olduğu kadar yorucu ve karışık da olabilmektedir. Özellikle işe yeni başlamış kimseler için yeni terimlerle, yeni bir çalışma programı ve yeni kurallarla doludur.

A+A-

İşe geç kalmak: Alarmınızı ertelemekten vazgeçin. İşe geç kalmak patronun gözünde sizin sorumluluk sahibi biri olmadığınızı düşündürür. Dakik olmak kariyerinizde size çok şey kazandıracak.

Sadece maaş aldığınız iş ile ilgilenmek: Sadece size parası ödenen şeyi yapmak yerine iş yerinizdeki diğer insanlar ne yapıyor bir bakın. Ne kadar çok şey öğrenirseniz geleceğiniz için o kadar iyi.

Sadece şirketinizdekilerden oluşan bir çevre kurmak: Aynı iş yerinizde çalıştığınız insanlarla ilişkilerinizin iyi olması iyidir ama bununla yetinmeyin. Arkadaşlarınız veya çeşitli toplantılar, seminerler sayesinde kendi sektörünüzdeki diğer şirketlerin çalışanlarını da tanımaya çalışın.

Evde kalmayı tercih etmek: Çalışma saatlerinde ofis sandalyenizden kalmamak belki iyi olabilir ama iş yemeklerine ve dışarıda gerçekleşen etkinliklere katılmamak iş arkadaşlarınızla aranızın daha soğuk olmasına neden olur. Ayrıca iş yerinin düzenlediği etkinliklerde yer almak sizi patronunuzun gözünde iyi bir takım oyuncusu konumuna getirir. O yüzden sosyal olun.

Eğitiminizin yeterli olduğuna inanmak: Aldığınız üniversite eğitimi yeterli değildir. Her zaman yaptığınız işle ilgili eğitim ve seminerleri takip edin. Öğrenebileceğiniz ne varsa öğrenmeye çalışın. Kişinin kendisini geliştirmesinin sınırı yoktur.

İşin ayağınıza gelmesini beklemek: İşin ayağınıza gelmesini beklemeyin, siz peşinden gidin. İnsanlar sizi durduk yere fark etmez, yeteneklerinizi göstermenin yollarını arayın. Şirketinizin içinde pozisyon değişikliği istiyorsanız İK tarafıyla iyi ilişkiler kurun, teklifin size gelmesini beklemeyin istediğiniz işi koparıp alın.

Hedefleriniz için yalnız çalışmak: Hedeflerinize ulaşmak için tek başınıza çabalamak yerine çevrenizden yardım alın. Böylece daha rahat yol katederken yanınızdakilerden de yeni şeyler öğrenirsiniz.

Yapacağınızı söylediğiniz işi takip etmekten vazgeçmek: İş yerinde birine bir işi yapacağınızı söylediyseniz yapın. Yoksa sözüne güvenilmez biri olarak düşünülürsünüz.

Pasif olmak: Her zaman aktif olun. Toplantılarda kenara çekilmeyin, fikir sorulduğunda susmayın. Fark yaratın.

Planları ve hayalleri başkalarına anlatmamak: İlerleyen dönem için kurduğunuz hayallerinizi ve kariyer planlarınızı iş çevrenizle paylaşmazsanız bu konuda size destek olacak kişilerden mahrum kalırsınız.

Yalnızca 'ofisteki herhangi biri' olmak: Beraber çalıştığınız insanlar sizden bahsederken'ofiste çalışan biri' olarak bahsetmemeli. Diğerleriyle farklı olduğunuzu çevrenize göstermeniz gerekiyor.

Güvenli bölgede kalmak:Terfi almak, ödüllendirilmek daha fazla sorumluluk almayı gerektirir. Bunlardan kaçınmayın. Rahat çalışmak güzel olabilir ama kariyerinize yardımcı olmaz.

Harekete geçmek yerine yalnızca okumak ve ümit etmek:Her gün kariyeriniz için ne yaptığınızı düşünün. Başkalarının ilgisiniz çekebildiniz mi, bir farklılık yaratabildiniz mi? Şimdilik durum böyle değilse bile bir an önce harekete geçin.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.