1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İş adamı Kahveci'den şaşırtacak açıklama!

İş adamı Kahveci'den şaşırtacak açıklama!

Gebzeli genç işadamı Eyüp Kahveci, her meslekte olduğu gibi kendi alanlarında da piyasalarda iş yapan ve hiçbir vizyonu ve yeterliliği olmayan firmaların aynı iş kolunda iş yapabilmesi bu sektöre ciddi zararlar verdiğine dikkat çekti ve bunun önlenmesini

A+A-

Gebzeli genç işadamı Eyüp Kahveci, her meslekte olduğu gibi kendi alanlarında da piyasalarda iş yapan ve hiçbir vizyonu ve yeterliliği olmayan firmaların aynı iş kolunda iş yapabilmesi bu sektöre ciddi zararlar verdiğine dikkat çekti ve bunun önlenmesini istedi. 

 

 

1997 yılından bu yana sektörün içerisinde olan ve irili ufaklı birçok inşaat projelerine imza atan Gebzeli genç işadamı Eyüp Kahveci, İmal Alüminyum olarak başladığı iş yaşantısına, kendi iç bünyesinde yeniden yapılanmaya giderek Altim Yapı adı ile inşaat sektöründe yoluna devam ediyor.

 

 

Sektördeki sorunlarla ilgili veren Gebzeli genç işadamı Eyüp Kahveci önemli tespitlerde bulundu ve çarpıcı açıklamalar yaptı. Sektörde yaşanan acımasız rekabetle ilgili açıklamalar yapan Kahveci, “Bu sektörde rekabet geçmişte de vardı, şimdi de var. Maalesef sektörde her şey güllük gülistanlık da gitmiyor. Halen Darıca Küçük Sanayi Sitesi’nde imalat ve merkez ofisimizle faaliyetlerimiz sürüyor. Sıkıntılar var demiştim. Bunlara örnek; Piyasalarda iş yapan ve hiçbir vizyonu ve yeterliliği olmayan firmaların aynı iş kolunda iş yapabilmesi bu sektöre ciddi zararlar vermekte. Biz yaptığımız işlere 5 yıl firma garantisi vermekteyiz. Benim iş yaptıracak sanayi tesislerimizden isteğim kendilerini yarı yolda bırakmayacak, yeterliliği ve referansları iyi olan firmalarla iş yapmaları yönündedir.” dedi. 

 

 

BÖLGEDE 5000 İMALATÇI VAR

 

 

Yetişmiş eleman bulamadıklarını da ifade eden Kahveci, “Sektörün en önemli sıkıntılarından biri de yetişkin eleman bulmanın zor olduğu. Bu, hemen hemen her imalatçının ortak sorunu durumunda. Bunun köklü çözümü için melek liselerinin işlevlerinin çok daha sanayiye yönelik hale getirilmesi ve direkt ara elemanı yetiştirecek yapıya büründürülmesidir. Hükümetimizin şu an yürürlüğe koymuş olduğu 4+4+4 sistemi bu anlamda meslek liselerini sektöre dahil edeceğine inanıyorum. Türkiye’de işsizlik sorunu diye bir sorun olduğuna inanmıyorum. Bakınız İş-Kur’a birçok eleman arıyor, yerleştirmek istiyor ama kapısını açan yok. Bugün bizim firmamız KOBİ olmasına rağmen istediğimiz vasıfta eleman bulalım en az 10 kişilik istihdam sağlayabiliriz. Keza bizim gibi bir çok firmada aynı sıkıntıdan yakınmakta. Bugün Gebze’deki sanayi tesislerine İstanbul Avrupa yakasından işe gelen elemanlar var. Demek ki kalifiye eleman orda bile olsa fabrika sahibi onu bir şekilde bulup buraya kadar taşıyor. Biz kaynakçı arıyoruz ama bulamıyoruz. Bu meslek sahibi insanımız ya kendisine daha rahat bir iş arıyor ya da verilen ücretleri beğenmiyor. Bu da topluma işsizlik artışı olarak yansıyor bana göre bu doğru değil. Bugün iş var ama çalışacak insanın tercihleri değişti. Çok daha kolay ve fazla para kazanma yollarını seçtikleri için de biz eleman sıkıntısı çekiyoruz. Bizim sektörümüzde küçük ve büyük ölçekli toplam 2000’e yakın firma var. Bu sayıya rağmen İstanbul’da ki firmalar gelip burada rahatlıkla iş alabiliyorlar. Bizim önümüze geçebiliyorlar. Bunu sebebi bir çoğunun sadece adlarının olması. Bunların içinde 100-150 firma eleman açısından iyi durumda olduğu için onlar iş yapabiliyor. Bu anlamda Gebze’nin bir sanayi kenti olmasını ya da sanayinin bize artı bir katkısı olmuyor.” dedi. 

 

 

GEBZE’DE SANAYİ ALANI KALMADI!

 

 

Gebze hızla büyürken sanayi alanlarının da bu büyümeyle azaldığını söyleyen Eyüp Kahveci, “ Bugün Gebze’de imalat yapmak için yer bulunamıyor. Biz 2003 yılında bu sektörde bir oluşum başlatmak istedik. Kooperatif kurup kendi yerimizi devletten satın alarak faaliyetlerimizi oraya taşımak istedik. Ancak olmadı. 10 kişi bir araya gelemdik ve bunu beceremedik. Bizden sonra kurulan Güzeller Sanayi Çarşısı OSB oldu ama biz o projeyi gerçekleştiremedik. Şu an gelinen noktada artık bu tür oluşum yapacak yerler de kalmadı. Gebze’de Küçük Sanayi Sitesi ve Hasköy Sanayi Sitesi’nin yeterli olmadığı ortada. Zaten genişleme alanları da yok. Sıkışık bir durumda iş yapmaya devam ediyorlar.” dedi. 

 

 

ÇOK ÜNLÜ FİRMALARA İŞ YAPIYOR!

 

 

Eyüp Kahveci, yeni kurduğu ve faaliyetlerini sürdürdüğü Altim Yapı’da genel koordinatör olarak görev yapmakta. İmal Alüminyum’dan sonra sektörden kopamadığını ve iş çeşitliliğine bazı sektörleri de dahil ettiklerini belirten Kahveci yeni firmayı şu şekilde tanıttı; “ Yeni bir firma olmamıza rağmen sektörde eski bir işadamıyım .Halen daha önce de sürdürdüğümüz GSM sektöründeki taahhüt işlerimizi burada da devam ettiriyoruz. Turkcell,  Avea ve Vadofone gibi büyük operatörlere iş yapmaktayız. Yurt dışında Azerbaycan ve Kuzay Irak’ta özellikle çelik konstrüksiyon ve kaplama alanlarında hem imalat hem de proje anlamında işlerimiz var. Altim olarak, dış cephe kaplamaları, mantolama, çelik konstrüksiyon imalat ve montaj işleri yapmaktayız. Proje bazlı çalışıyoruz. Panel mantolama ve çatı kaplamaları ,PVC doğrama, çelik konstrüksiyon, telekominikasyon montaj işleri , orman ürünleri, ısı yalıtım ve cam türü malzemelerin üretim ve montajlarının yanı sıra hırdavat satış alanları da faaliyetlerimiz arasında. Bizim iş gücümüz daha çok sanayi kuruluşlarına tedarikçi olarak hizmet vermektir.

 

 

 

EYÜP KAHVECİ KİMDİR?

 

 

 

1970 Trabzon Maçka doğumlu. 1975 yılında ailesi ile birlikte Gebze’ye geldi. İlk orta ve Lise tahsilini burada yaptı. Ticarete alüminyum doğrama işi ile başladı. 1986 yılından bu yana bu sektörün içinde bazı değişik kolları da katarak devam etmekte. 2000 yılından itibaren de İmal Alüminyum olarak üretici ve tedarikçi olarak hizmet veren Kahveci, bu yıl ortasında da İmal Alüminyum’un ticari faaliyetini durdurarak Altim Yapı olarak yeniden yapılandı. Eyüp Kahveci TÜKSİAD kurucu üyeliği, İran ve Ortadoğu Ülkeleri ile Ticaret Geliştirme Derneği kurucu üyeliği, Gebze Sultan Orhanspor Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de sürdürüyor.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.