SON DAKİKAFETÖ operasyonu
  1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Irak'a gideceklere uyarı!

Irak'a gideceklere uyarı!

Emniyet Genel Müdürlüğü, Irak'a seyahat edecek Türk vatandaşlarının, hamili bulundukları pasaport türü ne olursa olsun vizeye tabi olduklarını açıkladı.

A+A-

 

Emniyet, Irak'ta iş yapan Türk vatandaşlarına ise "Geçmişe oranla daha azalmış olsa da Irak’ta halen çeşitli terör ve suç örgütleri yabancı ülke vatandaşlarını kaçırarak fidye talep edebilmektedir. Vatandaşlarımızın, bu gibi olayları yaşamamaları için iş ortaklarını dikkatli seçmeleri, tanımadıkları insanlara güvenmemeleri ve Irak’ta ikametleri sırasında güvenli, merkezî yerleri seçmeleri tavsiye olunur." uyarısında bulundu.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Irak'a havayoluyla yapılan seyahatlerde, yalnızca umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarının, üçüncü bir ülkeye uğramaksızın havayoluyla doğrudan Bağdat, Basra, Necef ve Musul’a seyahatlerinde, havalimanına varışlarında 30 gün kalış süreli giriş vizesi alabildikleri belirtildi. Havalimanında vize itası kolaylığından yararlanırken, hamili olunan pasaport türünün önem taşıdığının vurgulandığı açıklamada, şöyle denildi:

 

"Havalimanında vize uygulaması diplomatik pasaport, hususi pasaport ve hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşlarını kapsamamaktadır. Bu tür pasaport hamili Türk vatandaşları, seyahatlerinden önce Irak temsilciliklerinden vize almadıkları takdirde, Irak’a varışlarında havalimanından geri çevrilmektedir. Diğer taraftan, Irak Kürt Bölgesi (IKB) içindeki Erbil ve Süleymaniye’ye seyahatlerinde ise hamili bulunulan pasaport türü ne olursa olsun tüm vatandaşlarımız havalimanına varışlarında 10 gün kalış süreli geçici izin alabilmektedir. IKB dışındaki Irak’ın herhangi bir yerine Türkiye dışında bir ülkeden seyahat eden Türk vatandaşları, havalimanında giriş vizesi uygulamasından yararlanamamaktadır. Bu nedenle, başka bir ülkeden Irak’a seyahatlerden önce Irak temsilciliklerinden vize alınması zorunludur. Bununla birlikte, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) makamları, Türkiye dışındaki başka bir ülkeden Erbil ve Süleymaniye’ye seyahat eden Türk vatandaşlarına da 10 gün kalış süreli geçici giriş izni vermektedir."

 

"YASA DIŞI YOLLARDAN GİRMEYİN"

 

IKBY makamları tarafından Erbil ve Süleymaniye havalimanlarından giren Türk vatandaşlarına verilen 10 gün kalış süreli geçici giriş izninin, yalnızca IKB’de geçerli kabul edildiğinin dile getirildiği emniyet açıklamasında, sözkonusu geçici izinle Irak’ın IKB dışındaki bölgelerine (Dohuk, Erbil ve Süleymaniye vilayetleri dışındaki vilayetlere) seyahat edildiği takdirde, Türkiye dahil tüm yabancı ülke vatandaşlarının Irak’a yasa dışı yollardan giriş yapmış kabul edildiği vurgulandı.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.