1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İntihar etmeden önce 6 çocuğunu kendi elleriyle öldürdü

İntihar etmeden önce 6 çocuğunu kendi elleriyle öldürdü

Nazi Almanya'sının belki de en ilginç figürü bir kadın: Magda Goebbels! Hitler uğruna kendi canına kıymakla kalmayıp çocuklarını da öldüren bu kadının hayat hikayesi, faşizmin karanlık yüzünün en çarpıcı örneklerinden.

A+A-

Magda Goebbels, belki de tarih sahnesinde görülmüş en tuhaf karakterlerden birisi. Buna sebep olan da önderine olan saplantı derecesindeki bağlılığı.

TEK TUTKUSU HİTLER

Kendisi Hitler'in propaganda bakanı Joseph Goebbels'in eşi. Ancak onun kocasına olan sevgisini de fersah fersah aşan tek tutukusu, faşist diktatör Adolf Hitler. Magda Goebbels, Hitler uğruna hem kendi canına hem de 6 çocuğunun canına gözün kırpmadan kıyabilmiş bir kadın.

"ONA YAKIN OLABİLMEK İÇİN JOSEPH İLE EVLENDİM"

Hitler'e olan tutkusu öyle büyük ki, "Eşimi de seviyorum ama önderimize olan sevgim çok daha güçlü; onun için hayatımı dahi feda edebilirim. Önderimizin Almanya'ya olan aşkından dolayı bir kadını sevemeyeceğini anladığımda, sırf ona daha yakın olabilmek için Joseph ile evlendim." bile diyebilmiş.

ÇOCUKLARINI ELLERİYLE ÖLDÜRMÜŞ

Adolf Hitler'in intihar ederek ölmesi üzerine Magda, önce çocuklarını tek tek yataklarına yatırarak uyutmuş sonra da hepsini kendi elleriyle öldürmüş. Daha sonra ise kocası ile birlikte intihar etmiş. Nazi Almanya'sının örnek anne modeli olarak halka sunduğu Magda Goebbels, Hitler'e öyle büyük bir inanç ve bağlılık içindeydi ki çocuklarının isimlerinin isimleri koyarken bile ilk harflerini "h" olarak seçmiş, hatta Hitler ismi altı harfli olduğu için 6 çocuk yapmıştı.

ESKİ AŞKI YAHUDİYMİŞ

İşin ilginci ise Magda Goebbels'in geçmişi. Magda zamanında, İsrail'in kuruluşunda da önemli bir rol oynayan Chaim Arlosoroff'un yanında uzunca bir süre kalmış hatta kendisi ile bir ilişki dahi yaşamışt. Hitler'in iktidara gelişiyle birlikte, ona olan hayranlığı artan ve kendisini bu davaya adayan kadın, geçmişni yıllarca gizli tutmuş. Gençliğinde Yahudilerle birlikte çokça zaman geçiren ve hatta bir Yahudi'den yardım görüp onunla aşk yaşayan Magda, kısa süre içinde en büyük Yahudi düşmanına dömüşmüş.

HİTLER AFFETMİŞ

Savaşın yaklaşmasıyla durumu daha fazla saklayamayacağını anlayınca konuyu Hitler'e anlatmış, normalde öldürülmesi beklenirken Hitler onu affetmiştir. Gençliğinde birlikte olduğu o adam ise bir süre sonra kafasından vurularak öldürülmüştür. Hitler'in de ona ilgisi olduğu rivayet edilmektedir.

FAŞİZMİN KARANLIK YÜZÜ

Hitler'in ve Nazi felsefesinin olmadığı bir dünyada yaşamayı reddeden Magda Goebbels'in yaşamı, son derece ilginç bir figür olarak bugün bile üzerinde konuluşmaya devam ediyor. Kendisini bir davaya adayan ve o uğurda çocuklarının canını bile almaktan çekinmeyen, eski dostlarının işkence altında ölmesinden dahi zevk alabilen bu kadın, faşizmin karanlık yüzünün en açık örneklerinden biri.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.