1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İmamlar ücret için ayaklandı

İmamlar ücret için ayaklandı

Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen) Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, eşit işe eşit ücret istediklerini söyledi.

A+A-

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, hükümetin kamudaki ücret dengesizliğini gidermek için geçtiğimiz günlerde çıkarttığı Kanun Hükmünde Kararname'nin sevindirici olduğunu, ancak din görevlilerinin kapsam dışında tutulmasının kendilerini üzdüğünü söyledi.

 

 

"EŞİT ÜCRET İLKESİNE UYMAMAKTADIR"

 

Bayraktutar, din görevlilerinin büyük sıkıntılarla metropol şehirlerden ilçelere, köylerden mezralara kadar ülkenin her yerinde hizmet veren kamu mensupları olduğunun altını çizerek, "Ülkemizin her bölgesinde, en ücra köşesinde dingörevlilerimiz gece gündüz demeden görevlerini yerine getirmeye çalışıyor. 24 saat mesaisiz, izinsiz hizmet veriyorlar. Ülkemizin birlik ve bütünlüğünün de en büyük teminatı olan din görevlilerimizin 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de kapsam dışı tutulması eşit işe eşit ücret ilkesine uymamaktadır" dedi. 

 

 

"DİN HİZMETİ KAPSAM DIŞI"

 

Hükümetin söz konusu Kanun Hükmünde Kararname ile kamudaki ücret dengesizliğinin giderilmesine yönelik çalışmalarının sendika olarak kendilerini sevindirdiğini belirten Bayraktutar, "Kurumumuzdaki genel idari çalışanları ve yardımcı hizmetlerde çalışanlar adına kararnameye sevindik, ancak din hizmeti sınıfının kapsam dışı kalması sevincimizi eksik bırakmıştır. Eşit işe eşit ücret konusunda yıllardır yaptığımız çalışmalar sonucunda bizim de camia olarak bu haktan faydalanmak en tabi hakkımızdır diyedüşünüyoruz. Bu haktan yalnızca belli kamu grupları değil, ayrım gözetilmeksizin bütün kamu mensupları yararlanmalıdır. Kanun hükmünde kararnamede kapsam dışı kalan din görevlilerimiz ve öğretmenlerimiz de kanun hükmünde kararname kapsamına alınmalıdır. Hükümetten bu konuda yeni bir düzenleme bekliyoruz" diye konuştu. 

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.