1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İlyas Şeker'den yanıt geldi

İlyas Şeker'den yanıt geldi

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı "Vatandaş cezaevi için neden zorla para ödesin?" açıklamasına AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker'den yanıt geldi.

A+A-

Bilindiği üzere CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan geçtiğimiz günlerde, "Cezaevleri harcı, icra takibinin sonunda miktar ve kıymeti belirli olan ilamlı ve ilamsız alacaklardan, tahsil olunan paranın yüzde 2’si, belirleniyor. Yani vatandaşın bir arazisi, evi, tarlası ya da yeri var. Bu alan kamulaştırılıyor, karşılığında devlet vatandaşa bir para ödüyor. Ancak ödenen paradan Cezaevi harcı kesiyor. Vatandaştan kesilen bu paralar öyle 50 lira 100 lira da değil. Kamulaştırma bedellerine göre milyar liraları bulabiliyor. Vatandaş cezaevi yapımı için neden zorla para ödesin" dedi. Tarhan açıklamalarının devamında, “Okul yapımı, üniversite yurdu yapımı olsa bir nebze anlaşılabilir. Ancak vatandaşın kamulaştırma bedelinden alacağı paraya 'Cezaevi Yapımı Harcı' adı altında el koymak haramzade devlet yönetimidir” açıklamasında bulunarak ceazevi yapımı harcı konusunu eleştirmişti.

"HARAMZADE DEVLET YÖNETİMİ OLDUĞUNU MU İDDİA EDİYOR?"
İlyas Şeker, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda Tarhan'ın beyanlarına karşılık, şunları dile getirdi; "CHP Milletvekili Tahsin Tarhan; vatandaşın kamulaştırma bedelinden alacağı paraya ‘Cezaevi Yapımı Harcı’adı altında el koymak haramzade devlet yönetimidir.Yapılan harç almak değil haraç kesmektir. Anayasaya aykırı diyor. SayınTarhan kısa bir araştırma yapsaydı, Bu kesintinin 1934 yılında çıkarılan ‘2548 sayılı Ceza Evleriyle Mahkeme Binaları İnşası Karşılığı Olarak Alınacak Harçlar ve Mahkûmlara Ödettirilecek Yiyecek Bedelleri Hakkında Kanun’a göre 86 yıldır yapıldığını, bu kesintinin Anayasa'nın 2., 5.,10.,36. ve 73.maddelerine aykırı olduğu iddiasıyla, Aksaray İcra Hukuk Mahkemesi tarafından 2011 yılında iptal davası açıldığını Anayasa mahkemesi de 16.2.2012 tarihinde Anayasaya aykırı olmadığına karar verdiğini, bu kanunun çıkarıldığı tarih de, AK Parti hükümetleri değil İsmet İnönü’nün başbakanlığında Cumhuriyet Halk Partisi hükümetinin olduğunu, görecekti. Şimdi sayın Tarhan'a sormak lazım yapmış olduğu açıklamada, bu kanunun çıkarıldığı 1934 yılındaki İnönü hükümetinin haramzade devlet yönetimi olduğunu mu iddia ediyor? ‘Harç almak değil haraç kesmektir’ diyerek bu kanunun çıkarıldığı 1934 yılındaki İnönü Hükümetinin haraç kestiğini mi iddia ediyor?" 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.