1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. İki Kitap Tavsiyesi
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

İki Kitap Tavsiyesi

A+A-

Kitaplara karşı ön yargısı olmayanlara bugün iki kitap tavsiye etmek istiyorum. Yalnız ondan önce bir açıklamada bulunmam gerekiyor. Birkaç gündür sosyal medya üzerinden Marmara ilahiyat fakültesi hocası ve karar gazetesi yazarlarından Mustafa Öztürk hocaya müthiş bir linç girişiminde bulunuldu. Hocanın birçok görüşüne katılmasam da yapılan linç girişimini doğru bulmuyorum. Ben her kitabı okurum, herkesi de dinlerim. Mümeyyiz akılla bana faydalı olanı alır gerisiyle ilgilenmem. Varsa eleştirim usulünce onu da yaparım.

Mustafa hocanın da birçok yazısını okudum, videolarını izledim. Kur’an’a tarihselcilik yaklaşımıyla bakışına katılmıyorum ama tefsir konusunda gerçekten mesleğinde uzman bir kişi. Salgın sürecinde bir sürü hoca televizyon kanallarına çıkıp bilgisini paylaşıyor. Aşı için de her biri farklı tezler savunuyor. Ama sonuçta bir veya bir kaçı uygulamada etkisini gösterecek. Bunlar tartışılmadan hayata geçmiyor. İlimde de tartışılmadan doğru sonuca ulaşmak mümkün değil. Mustafa hocayı eleştirebilirsiniz, tezlerinin yanlış olduğunu da iddia edebilirsiniz ama linç etmek ne insani ne İslami ne de ahlaki bir davranış değil.

Gelelim kitaplara. Bülent Şahin Erdeğer kardeşimin iki değerli çalışması olan kitapları şiddetle tavsiye ediyorum. Erdeğer aslen nereli bilmiyorum ama Kocaeli’mizin yetiştirdiği ender şahsiyetlerden biri. İzmit’te doğmuş liseyi de İzmit’te bitirdikten sonra Sakarya üniversitesi tarih bölümünü bitirmiş. İslami ilimler ve Arapça dil eğitimi için Suriye’ye gidip Şam üniversitesinde de dil eğitimi almış oldukça donanımlı biri aynı zamanda. Çeşitli dergilerde genel yayın yönetmenliği yapmış, televizyon programlarına katılmış.

Birikimlerini benim de üzerinde çokça durduğum iki konu hakkında kitap haline getirip istifadelerimize sunmuş. Geçtiğimiz mayıs ayında alıp okudum ve çok istifade edip memnun kaldım. “ Kur’an’ın elçisi Hz. Muhammed” ve aynı bağlamda değerlendirile bilinecek “Rivayet mi Hadis mi Sünnet mi” başlığı altında iki muazzam çalışma. Siyer alanında yazılmış peygamber efendimizin hayatıyla ilgili çok kitaplar okudum. Erdeğer Kur’an da asıl tarifini bulan peygamber profilini ortaya çıkarmış, iyi de etmiş. Diğer kitabı da günümüzde bile hala tartışılan rivayet, hadis, sünnet kavramlarına Kur’an perspektifinden bakarak açıklama getirmiş. Her ne kadar akademik bir çalışma olmuş olsa da okuyucuyu sıkmayan bir üslupla kaleme aldığı için keyifle okuyacağınızı ümit ediyorum. Meraklılarına benden söylemesi.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile… 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.