1. HABERLER

  2. KÜLTÜR - SANAT

  3. İDEBİR'de peygamber efendimiz anlatıldı

İDEBİR'de peygamber efendimiz anlatıldı

İnsani Değerler Birliği'nin (İDEBİR) aylık periyotlarla sürdürdüğü söyleşilerin mart ayı konuşmacısı Prof. Dr. İbrahim Sarmış oldu

A+A-

Konya İlahiyat Fakültesi'nden emekli olan Prof. Dr. İbrahim Sarmış, ihtisas sahası Arap Dili ve Edebiyatı olmakla birlikte emeklilik sonrası Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in ve İslam davetinin doğru ve aslına uygun anlaşılması ve anlatılması çabasına katkı sağlayacak çalışmalar yapıyor.

 

Bu anlamdaki hacimli çalışması olan "Hazreti Muhammed'in Doğru Anlamak" kitabı üzerine söyleşisini geliştiren Prof.Dr. Sarmış, özellikle yıllar itibariyle, rivayet kültürünün oluşturduğu yanlış peygamber tasavvuruna dikkat çekerek, konuya ilişkin bazı rivayetlere vurgu yaptı. Hz. Peygamber hakkında aşırı yüceltmeci zihniyetin ürettiği rivayetlerin bir kısmının, diğer kültürlerin etkilerinin bir sonucu olduğunu; bir kısmının ise vahyin Kur'an'ın dikkate alınmadan,taassubi kaygılardan üretildiğini belirten Sarmış, insanların dine/imana/islâma, vahyin/Kur'an'ın kapısından girmek yerine kültürel miras ürünü bir takım eserlerin veya söylemlerin kapısından girerek piramidi tersine çevirmelerinin, bütün bunlara sebep olduğunu kaydetti.

 

Söyleşi için Konya'dan Kocaeli'ye gelen Prof. Dr. İbrahim Sarmış, söyleşi sonrası kitaplarını imzalarken bu konuların daha çok genç kitlelere anlatımının gerektiğini, gençler için düzenlenecek birprogram için tekrar gelebileceğini, haklı da olsa topluma ve özellikle yeni nesillere dayanmayan, onların desteğini almayan hiçbir fikir hareketinin başarı şansının olmadığını da sözlerine ekledi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.