1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İbrahim Paşalı'dan hurafeler

İbrahim Paşalı'dan hurafeler

Edebiyat dünyamızın önde gelen isimlerinden İbrahim Paşalı, Seka'daki Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Kocaeli Şubesine konuk oldu

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında edebiyat dünyamızın önde gelen isimlerinden İbrahim Paşalı’yı“Entelektüellerin Hurafeleri” adlı sohbetiyle Seka’daki Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Kocaeli Şubesi’nde konuk etti. “Makam Arabası” adlı tv programıyla tanınan Paşalı, tarihimizden, günümüzden ve halkımızın içinden örneklerle akıcıüslubuyla güzel bir sohbet gerçekleştirdi.

 

Bilgi yoksa iyi niyet yoktur

Sıcak bir ortamda gerçekleştirilen sohbette Paşalı,entelektüellerin halkın arasında düşünen insan olduğunu belirterek,“Entelektüel insan diyince halkımızın arasında bilgili insan olarak biliniyor. Bunların içinde de bilgisiz olup da entelektüel olanlarda vardır. Bunun gibi entelektüeller etkiledikleri kitleye yanlış bilgi akışında bulunabilirler. Bence bilgi yoksa iyi niyet yoktur. İnsanların bilgileri olmazsa iyi niyetleri olamaz. Çünkü insanın iyi niyetlerini belirleyen, insan yol gösteren şey onun bilgisidir’’ dedi.

 

Hurafeler dinin  yerini almıştı

Halkımız arasında yaygın hurafelerden örnekler veren İbrahim Paşalı, ‘’Millet olarak 90’lı yıllarda öz eleştiri yapan bir toplumuz. O dönemde halkımızın arasında İslamiyet’in yerini gelenekler, hurafeler aldığıiçin geçmişteki savaşlarda bu yüzden yenildik düşüncesi hakimdi. O yıllarda türbelere, büyük camilere çaput bağlanarak duaların edildiği bir dönem olmuştur. Bunların dini bir açıklaması yoktur. Aynı şekilde grip olduğumuzda bir kilo portakal veya mandalina alıp yiyoruz. Bunun bilimsel açıklaması yoktur fakat halkımız arasında çok yaygın bir eylemdir. Sürekli yinelenen bu davranışlar zamanla hurafe olmaya çok müsaittir’’ diye konuştu.

 

Başyapıtlarımız yeni yeni çeviriliyor

Ünlü edebiyatçı maddi ve sosyal refahımız yükseldiği için okuduklarımız bize yetmemeye başladığını belirterek, “Bizim medeniyetimizin kilit eserleri son zamanlarda yeni yeni çevrilmeye başladı. Maddi ve sosyal açıdan refahımız arttıkça okuduğumuz eserler bize yetmedi. Bizde daha kaynaktan bilgilere ihtiyaç duyduğumuz için başyapıtlarımıza yöneldik ve çevirilerini yapmaya başladık” dedi.

 

Hurafeler kitap olacak

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Kocaeli Şubesi’nde yaklaşık üç saat süren sohbette İbrahim Paşalı birde müjde verdi. Bilgilerin, hikayelerin ve örneklerin yer aldığı ‘Entelektüellerin Hurafeleri’ adlı sohbetini kitap olarak da çıkaracağını söyledi

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.