1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Hünkara saygı, tarihe vefa

Hünkara saygı, tarihe vefa

Saadet Partisi Gebze, Darıca, Dilovası ve Çayırova İlçe Teşkilatları Hünkar Çayırı’na adeta çıkarma yaparak, Hünkara Saygı Tarihe vefa programı düzenledi

A+A-

Hünkar Çayırı’nın DMO tarafından Erzincanlılar Kültür ve Eğitim Vakfı’na satılmasına tepkiler dinmiyor. Saadet Partisi Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası ilçe teşkilatları satışa tepki göstermek için Hünkar Çayırı’nda buluştu. Yaklaşık 200 vatandaşın katılımıyla gerçekleştirilen programa Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Tarihçi Yazar Ekrem Şama’nın katıldığı programda Hünkar Çayırı’nın satışına tepki gösterildi.

HÜNKAR ÇAYIRI’NIN TARİHİ ÖNEMİ

Programda konuşma yapan Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Tarihçi Yazar Ekrem Şama, "Programa Genel Başkanımız da katılmayı planlıyordu fakat katılamayarak bunun için bizi görevlendirdi. Sizlere selamlarını gönderdi. Tarihin ortak noktasında bulunuyoruz. Osmanlı ve İslam tarihinin ortak noktası olan Hünkar Çayırı’nı anlayabilmemiz için birkaç cümleyle tarihi özetlememiz gerekiyor. Peygamber efendimizin hadisi şerine mazhar olabilmek için İstanbul’un feth için planlarını yaptı ve 1453 yılında fetih gerçekleşti. O askeri peygamberimiz övüyordu. O asker İstanbul’la yetinmeyecek Roma için de harekete geçecekti. Onun için arkanın sağlam olması gerekiyordu. Arkanın sağlam olması demek Anadolu’nun fethi demekti. Fatih Sultan Han, 1489 yılında Roma’nın fethine niyet ederek onları şaşırtmak amacıyla Anadolu’ya doğru sefere çıkacağını göstermek için Hünkar Çayırı’nda otağ kurdu ve ordusunu burada eğitime aldırdı” diyerek Hünkar Çayırı’nın önemini anlattı.

SATTIRMAYACAĞIZ

Saadet Partisi Gebze İlçe Başkanı Necati Korkmaz yaptığı açıklamada, “Fatih Sultan Mehmet’in otağını kurduğu bu alanın türlü oyunlarla birilerine peşkeş çekilmesini protesto etmek ve yetkililerin yapmış olduğu bu yanlıştan dolayı ikaz etmek için bir araya geldik. Burası sadece bir toprak parçası değil, kendilerini Fatih’in torunu olarak kabul edenler için tarihi ve manevi kıymeti olan bir alandır. Başta Gebze halkı olmak üzere tüm vatandaşlarımıza ait bir alandır. Böyle bir alanın halktan alınıp başkalarına peşkeş çekilmesine herkesten önce karşı çıkması gereken kişi Gebze Belediye Başkanı olmalıdır. Ancak ne gariptir ki, Gebze Belediye Başkanı değil bu alanın peşkeş çekilmesine karşı çıkmak yaptığı açıklamalarla peşkeşi meşrulaştıran bir tutum takınmaktadır. Şunu belirtelim ki biz Saadet Partisi olarak hangi nedenle olursa olsun devrine karşıyız. Bizler Gebze’mize yeni eğitim yerleri kazandırılmasına karşı değiliz, Gebzemize hizmet eden herkese teşekkür eder ve desteği de sağlarız. Gebze’de çok arazi bulunmaktadır. Bu arazilere arzu edilen eğitim kurumları elbette yapılabilir. Ancak meselenin okul değil, peşkeş çekmek olduğunu biliyoruz. Saadet Partisi olarak bu konunun takipçisi olacağız ve buranın devredilmesine asla müsaade etmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Saadet Partisi Çayırova İlçe Başkanı Yusuf Aksu, "Burası Gebze, Çayırova, Dilovası ve Darıca'nın ortak kullanma alanıdır. Buranın manevi hükümlülüğünü üzerimizde taşıyoruz.1600 yılında yapılan namazgah ve çeşmenin dışında bekleyen arazinin restore edilmesi beklenirken satılmasıyla karşı karşıyayız. Erzincanlılar Vakfı bu araziden vazgeçsin. Cumhurbaşkanı ve Başbakanı bu satışı durdurmaya çağırıyoruz. Bu satışın iptal edilmesi için son nefesimiz tükenene kadar mücadele edeceğiz" dedi.

Açıklamaların ardından partililer ve vatandaşlar Hünkar Çayırı’ndan ayrıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.