1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hizmet-İş Sendikası Başkanı: "Belediyede grev kapıda"

Hizmet-İş Sendikası Başkanı: "Belediyede grev kapıda"

Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, Çayırova Belediyesi çalışanları adına süren toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşmazlık nedeniyle greve doğru gittiğini açıkladı.

A+A-

 

 Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy'un aynı konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamanın içeriği şöyle: "Çayırova Belediyesi'nin üyesi olduğu Yerelsen ve Hizmet-İş arasında devam eden Toplu-İş Sözleşmesi müzakerelerinde 60 günlük yasal süre ve resmi arabulucu süresi dolmuş olmasına rağmen anlaşma sağlanamamıştır."

 

"Oysa öz konusu belediye ile aynı tarihlerde başlayan Derince ve Darıca belediyelerinde 01 Ocak 2012 tarihi itibariyle anlaşma sağlandı. Çayırova belediyesinde anlaşma sağlanamamış ise belediye yönetiminin çalışanlara bakış açısını ve emeğe verilen değerin göstergesidir. Enflasyon zammı talebi bile kabul görmemiştir."

 

"İşveren yaklaşık 2 senedir yemek parası yerine ödenen Tickert (Yemek kartı) önce kabul etmesine rağmen daha sonra bazı kesimlerin araya girmesiyle vazgeçerek düşürmek istemesi bardağı taşıran son damla olmuştur. Belediye başkanı sayın Ziyaeddin Akbaş'ın bu tutumu izahı mümkün olmadığı gibi ciddi bir kurum ve kent yöneticilerine yakışmayan bir tavır niteliği kazanmıştır."

 

"İşverenlerin ilkeleri arasında yer alan “Emeğin en kutsal değer olduğuna inanırız” ve misyonunda yer alan “İşyerinde çalışma barışı temin etmek, sürekli yaygın kılmaktır” ifadeleri havada kalmış sadece yazılı metin olarak tarih sayfalarında yer almıştır. Çayırova belediyesinde pişmiş aşa su katmış tek taraflı dayatmacı bir Toplu-İş Sözleşmesi imzalama çabası içine girmişlerdir.Açıkcası bu anlayış karşılıklı saygı, itibar ve hoşgörüden uzaktır. Bu anlayış çalışanların kazanılmış haklarını ellerinden almaktır."

 

"Bir kez daha insanca yaşanabilir ve demokratik bir ülkede nefes almanın verdiği güvenle İLO sözleşmelerine, Avrupa sosyal şartı'na ve ülkemizin sendikal hareketine yakışır bir Toplu-İş Sözleşmesi imzalayarak gerek Hizmet-İş gerek Çayırova belediyesi olarak tüm yükümlülüklerimizi yerine getirerek toplumsal huzur ve barışı sağlamak adına tüm emekçilerin haklarına herkesi saygı göstermeye çağırıyoruz. Şunu tüm tarafların anlaması lazım ki, bizler bu güne kadar almış olduğumuz fiilen ücretlerimizden asla geri adım atmayacağız. Umut ediyoruz ki işveren bizim bu haklı talebimizi kabul ederek doğması muhtemel huzursuzlukları bir an önce önlemiş olur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.