1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hızlı trenin temeli atıldı!

Hızlı trenin temeli atıldı!

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın son halkası olan Köseköy-Gebze kısmının temeli bugün Köseköy İstasyonu’nda düzenlenen törenle üç bakan tarafından atıldı.

A+A-

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın son halkası olan Köseköy-Gebze hattının temeli bugün Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Avrupa Birliği Bakanı Egemen ve Ulaştırma, Denzicilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımlarıyla açıldı. Üç bakanın yanı sıra temel atma törenine TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, AB Büyükelçisi Jean Maurice Ripert, Reigo Genel Müdürü Normunds Poppens, Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, müsteşar ve müsteşar yardımcıları, Vali Ercan Topaca, İl Genel Meclisi Başkanı Fahim Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak ve çok sayıda protokol üyesi katıldı. Törende konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, iki hat ile yapımına başlanan Köseköy-Gebze Hattı’nın taşımacılık yapılabilmesi için üç hat olarak planlanmasını istedi. Ergün ayrıca Adapazarı ve Kocaeli’ndeki mevcut hatların Marmaray’a entegre edilmesini talep etti. Ulaştırma, Denzicilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise, “Bakan Ergün’ün siparişlerini aldık ve en kısa zamanda gerçekleşmesini sağlayacağız” dedi. 

 

 

HATTA ÇOK KAFA YORDUK

 

 

Dün temeli atılan hattın 2014’ün Mayıs ayına bitirilmesi planlanıyor. Marmaray kapsamında yapımına başlanan hatta 9 tünel, 10 köprü, 122 menfez tadilatı, yeni 28 menfez, 2 alt geçit inşa edilecek. Hattın yüzde 85’lik bölümü IPA tarafından karşılanacak. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, 56 kilometrelik Köseköy-Gebze hattının masraflarının yüzde 85’inin IPA tarafından karşılanacağını söyledi. Köseköy-Gebze Hattı’nda çok fazla kafa yorduklarını belirten Karaman, “İstanbul-İzmit arası tamamen şehirleşmiş olması nedeniyle alternatif güzergah oluşturamadık. 122 yıl önce yapılan mevcut hattı sökerek, yenileşme yapmaya karar verdik” açıklamasında bulundu.

 

 

TAŞIMACILIK MODERNLEŞMELİ

 

 

Reigo Genel Müdürü Normunds Poppens ise, “Türkiye, AB açısından doğalgaz kaynaklarına ulaşım açısından önemli bir kanaldır. Türkiye’nin gösterdiği çabalar büyük önem taşımaktadır” dedi. AB’nin fon sağlamak noktasında memnun olduğunu söyleyen AB Büyükelçisi Jean Maurice Ripert, Türkiye ile bağlantıların daha fazla güçlenmesi gerektiğini vurguladı. Taşımacılık alanında Türkiye’nin daha fazla yatırım yapması gerektiğini söyleyen Ripert, ulaşım sistemlerinin Avrupa ile eşgüdümsel hale getirilmesinin şart olduğunu söyledi.

 

 

YÜK İÇİN YENİ HAT

 

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, hattın 24 ay içerisinde tamamlanıp, hizmete açılacağını söyledi. Türkiye’de geleceği etkileyen çok sayıda projenin yürütüldüğünü belirten Ergün, “Bu projeler Türkiye’nin önemini arttıracak projeler. Tren hattı İstanbul ile Anadolu’yu birbirine bağlayacak. Bunun için her yolun Kocaeli’den geçmesi gerekiyor. Ulaştırma Bakanlığımızın Kocaeli’de ulaşım ağlarına farklı gözle bakmasında fayda var. İzmit Körfezi’inde yük taşımacılığı potansiyeli var. 2 hat olması gerekirken hattın yük taşımak için 3 hat olarak planlanmasında fayda var. Adapazarı mevcut hatlarının Marmaray’a entegre edilmesiyle Kocaeli’nde taşımacılık önemli bir yere gelecektir” dedi.

 

 

TÜRKİYE’Yİ DÜNYAYA ULAŞTIRACAK

 

 

 

AB Bakanı Egemen Bağış, Köseköy-Gebze Hattı’nın yüksek hızlı kalkınmasının sembolü olduğunu ifade ederek, “Bu proje, Türkiye’yi dünyaya ulaştıracak bir proje. Bakanlıklarla el ele verdik, AB’den en yüksek finansmanı içeren projenin temelini atıyoruz. Marmaray projesi, bu hızlı tren hattıyla farklı bir noktaya gelmemizi sağlayacak. Türkiye Avrupa ile medeniyetler merkezi arasında önemli bir kanaldır” dedi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise, hattın bitirilmesiyle birlikte Ankara-İstanbul arasında Yüksek Hızlı Tren projesi tamamlanmış olacağını belirtti. Yıldırım, “Böylece millet, 40 yıldır hasretle beklediği bu proje sayesinde İstanbul’dan Ankara’ya 3 saat içerisinde gidebilecek, Ankara ve İstanbul birbirine daha fazla yakınlaşacak” dedi.

 

 

ERGÜN’ÜN TALEPLERİ GERÇEKLEŞECEK

 

 

Hattın yüzde 85’ini karşılayan AB ile Türkiye arasında birleşmeden önce demiryolları ile birleşmeyi hazır hale getirdiklerini belirten Yıldırım, bakan Ergün’ün ilave ve hattın üçe çıkarılması siparişlerini aldıklarını ve en kısa zamanda yerine getirileceğini söyledi. 9 yıldır demiryoluna çok fazla yatırım yaptıklarını vurgulayan Yıldırım, 135 bin kilometre demiryolu yaptıklarını söyledi. Demiryollarına yatırım yapmanın AKP’nin en büyük hedefi olduğunu ifade eden Yıldırım, “Bunun için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız. Demiryolları artık yatırımda karayollarının önüne geçmiş durumdadır” dedi. Demiryolu altyapısı ile her şeyin çözülmeyeceğini söyleyen Yıldırım, demiryolu yerli sanayisinin de kurulması gerektiğini belirtti. Demiryolu yerli sanayisinin de gelişmeye başladığını belirten Yıldırım, “Türkiye sadece ray üretmiyor, etraftaki ülkelere de bunları satar hale geldi. Bu daha yolun başı.” şeklinde konuştu.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.