1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Herkes görevini yerine getirmeli"

"Herkes görevini yerine getirmeli"

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Doğan, mesajında, “ İnsan hakları, huzur ve barışın teminatıdır” dedi.

A+A-

İnsan hakları ve bunun güvencesi olan mekanizmaların toplumsal barışın en önemli unsurları olduğuna işaret eden Doğan, şöyle dedi: “İnsan hakları, kişiyi kendi özüyle yaşatacak kurallardır. İnsanın insana hükmetmesi, onu ezmesi insan onuruna yakışmayan ve kabul edilemeyecek bir davranıştır. Bu tür ayırımların yapıldığı toplumlarda kavga, çatışma, isyan eksik olmamıştır. İnsanlar arasında hak, eşitlik, adalet, özgürlük düşüncesi yaygınlaştıkça bu konuyla ilgili mücadeleler de artmıştır. Bu çerçevede, insan hakları bilincinin ve insan haklarının tam olarak benimsenerek uygulanması için gerekli sorumluluk duygusunun bireyler tarafından bilinmesi son derece önemlidir.

 

 

TÜRKİYE ÖNEMLİ MESAFELER ALDI

 

En yüksek evrensel değer olan insan haklarının ülkemizde korunması ve geliştirilmesi için herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Türkiye bu anlamda önemli mesafeler kat etmiştir. Ancak bu konuda daha çok alınacak yolumuz ve yapacağımız işimiz var. İşte tam bu noktada bizlere büyük görev düşmektedir. Yerel yönetimler, eğitim kurumları, sivil toplum kuruluşları ve medya bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmeli, farkındalık ve bilinç oluşturacak çalışmalar gerçekleştirmelidir.”

 

 

"10 ARALIK İNANCIMIZIN GÖSTERGESİDİR"

 

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin sadece geçen yüzyılın değil, bugünün de ilham verici belgeler olduğunu söyleyen Başkan Doğan, “Tüm insanlığın ortak değerleri üzerine kurulan bu belge, hala temel hak ve özgürlükler konusunda en önemli belgedir. 10 Aralık günü, insan haklarının evrensel olduğuna olan inancımız ve bağlılığımızın yinelendiği gündür. Bu günü bir fırsat olarak görmeli ve üzerimize düşeni yapmalıyız. İnsan haklarının ülkemiz ve dünyada daha fazla saygı göreceğine olan inancımı ifade ederken, herkesin İnsan Hakları Gününü kutluyorum” dedi.

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.