1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Her yüz kişiden 12'sinde silah var

Her yüz kişiden 12'sinde silah var

Her 8 silahtan 1'i ruhsatlı, İşte Türkiye'nin silahlanma profili

A+A-

Umut Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Dr. Ayhan Akcan, Türkiye'de daha önce her 5 silahtan 1'i ruhsatlı iken son 5 yılda ruhsatsız silah sayısının arttığını ve her 8 silahtan sadece birinin ruhsatlı olduğunu söyledi.

 

 

BİR AN ÖNCE ÖNLEM ALINMALI

 

Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Doktor Ayhan Akcan, Türkiye'de ruhsatsız silah sayısının arttığını belirterek, bir an önce önlem alınmasını istedi. Türkiye'de daha önce her 5 silahtan 1'i ruhsatlı iken son 5 yılda ruhsatsız silah sayısının arttığını ve her 8 silahtan sadece birinin ruhsatlı olduğunu söyleyen Akcan, “Bu durum bireysel silahlanmanın arttığını gösteriyor. Bu sosyal bir problem, en kısa sürede çözülmesi gerekir” dedi.

 

 

YETKİLİLERİ UYARDI

 

 

Türkiye'de bireysel silahlanma karşıtı eylem ve projeleriyle ön plana çıkan Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Doktor Ayhan Akcan, Türkiye'de bireysel silahlanmanın arttığını belirterek, yetkilileri uyardı. Akcan, Umut Vakfı'nın resmi verilere dayanarak hazırladığı istatistiklere değinerek Türkiye'nin bireysel silahlanmaya karşı bir an önce ciddi tedbirler alması gerektiğini belirtti.

 

 

RUHSATSIZ SİLAHLANMAYA TALEP ARTTI

 

Türkiye'de silahlanmaya bağlı olarak silahla işlenen suçların da arttığını belirten Akcan, “Bireysel silahlanma sosyal bir problem, en kısa sürede çözülmesi gerekir. Gençlerin eline silah geçtiğinde sorunlar yaşandığını görüyoruz. İntihar ve akran cinayetlerinde silah kullanılıyor. Ayrıca, kadına yönelik şiddet eylemlerinde de silah kullanılıyor. Türkiye'de son yıllarda işlenen hırsızlık, gasp, tehdit gibi suçlarda da çoğunlukla silah kullanılıyor. Önceden her ruhsatsız 5 silahtan 1'i ruhsatlı iken şimdi 8 ruhsatsız silaha karşı 1 ruhsatlı silah var. Yani ruhsatsız silaha olan talep artıyor. Bu da ciddi düzeyde bir silahlanma olduğunu gösteriyor. Bu nedenle mutlaka çözüm üretilmesi gerekiyor” dedi.

 

 

 

TÜRKİYE'DE SİLAHLANMA PROFİLİ:

 

 

- Sivillerin elinde tahminen 9 milyon adet silah var. Türkiye bu alanda 178 ülke içinde 14. sırada.

- Özel kesimde her 100 kişiye 12.5 adet silah düşüyor.

- Türkiye'de 3 milyon ruhsatlı silah var. Bu silahların sadece yüzde 4'ü ruhsatlı.

- Sivillerin elinde kayıtlı 11 bin 469 adet yivli tüfek var. Kayıtlı av tüfeği sayısı ise 2 milyon 483 bin 502.

- Sivillerin elindeki kayıtlı tabanca sayısı ise 538 bin 399.

- Devletin askeri güçlerinde var olduğu rapor edilen silah sayısı 4 milyon 386 bin, polisteki silah sayısı ise 232 bin 400.

 

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.