1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. “Hayvanlara saman yerine makarna yediriyorlar”

“Hayvanlara saman yerine makarna yediriyorlar”

CHP Ardahan Milletvekili ve Gebzeli işadamı Ensar Öğüt, öneri, eleştiri ve konuşmalarıyla yine meclise damgasını vurdu.

A+A-

Kuraklıktan etkilenen çiftçilerin borçlarının yeniden yapılandırılması için kanun teklifi veren Öğüt, konuyla ilgili yaptığı konuşmada, samanın makarnadan daha pahalı olduğu için çiftçilerin hayvanlarına makarna yedirdiğini ileri sürdü. Öğüt açıklamasında şunları söyledi: “Erzurum'da dolandırılmayan köylü kalmamış Sayın Başkan. Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği adına -burada makbuzları var- "Saman getireceğiz." diye para almışlar ve saman getirmemişler. Şu anda milletin malı aç, perişan durumda. Saman olmadığı için de insanlar hayvanlarına ne yedirebilir? Düşünebiliyor musunuz, ne yedirebilir? Evet, insanlar hayvanlarına makarna yediriyor arkadaşlar. AKP Hükûmeti ne duruma getirdi Türkiye'yi lütfen, bir görün bakalım. İnsanlar hayvanlarına makarna yediriyor, makarna beyefendi; saman bulamıyor Türkiye'de.”

 

HAYVANCILIK BİTİRİLDİ

Bir de ne oldu biliyor musunuz? O bölgede Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ne yapmış biliyor musunuz? Demişler ki: "Parayı ver, sana saman vereceğim." Bakın, bu makbuzlar.

Arkadaşlar, Narman'da teslim alan Osman İşler, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Narman görevlisi. Ne almış biliyor musunuz? 6 ton saman karşılığı 2.940 lira para almış. Beyler, bakın, ne zaman almış? 16/11/2012'de, daha saman da yok. Burada bir tane daha söyleyeceğim, yine aynı kişi almış parayı, 15 ton saman alacak, 7.350 lira para almış. Bunun

tarihi de 08/11/2012. Vatandaşlarımızı da dolandırmaya başladık. Erzurum'a gittim, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinin kapısına gittim, kapı kapalı, adam bir haftadır yok. Para da yok,saman da yok, inanın, samimi söylüyorum, hayvan da yok.” şeklinde konuştu.

 

KÖYLÜLER DOLANDIRILDI

Vatandaşlara neden hayvanlara makarna yedirdiklerini sorduğunda, makarnanın tonu 700 lira, samanın tonu 1.100 lira karşılığını aldığını ifade eden Öğüt “ "Yahu, şimdi, makarna yiyor bu hayvan, peki, bunun eti nasıl olur?" dedim. "Ağabey, ne fark eder? Makarna da buğdaydan oluyor." dedi. Baktım, mantıklı, yani bizim köylünün zekâsını görebiliyor musunuz

arkadaşlar? Bakın, Karadeniz'den gelen gemilere el konulmuş. Ukrayna'dan gelen samanlar. Vermiyorlar, dolandırılmış köylümüz. Sizden istirham ediyorum. Gümrükte Hopa tarafında gemilere el koymuşlar. Şu anda -yemin ediyorum- Ardahan'da, Kars'ta, Erzurum'da, Ağrı'da, hiçbir yerde saman doğru dürüst yok, saman gitmiyor. Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanını aradım, "Efendim, ne yapalım, gelirse göndereceğiz." diyor; Erzurum bölgeyi aradım, "Gelirse göndereceğiz." diyor. Samimi söylüyorum, insanlar şunu söylüyor:"Hayvanlar açlıktan artık ahırda bağırmaya başladı."

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.