1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Haydar Akar Kocaeli’nin sorunlarını anlattı

Haydar Akar Kocaeli’nin sorunlarını anlattı

TBMM’de gündem dışı söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli’nin sorunlarını dile getirdi.

A+A-

Akar, “Kocaeli, hepinizin bildiği gibi Türkiye’de verginin toplandığı, en çok vergi veren iller sıralamasında 2’nci sırada; verginin nakde dönüştüğü toplandığı iller sıralamasında ise 1’inci kent. Peki, devlet yatırımlarından, kamu yatırımlardan pay alabiliyor mu? Hayır, alamıyor.

 

Çünkü, 81 il içerisinde de -hepinizin bildiği gibi- 79’uncu sırada. Diyebilirsiniz ki: “Kocaeli’nin yatırımlara ihtiyacı yok, problemlerini halletmiş.” Ama bir başka boyutu var, Kocaeli çok hızlı göç alan bir kent aynı zamanda. Türkiye’deki nüfus binde 13 büyürken Kocaeli’de nüfus binde 26 büyümektedir. Bu neyi ifade ediyor? Yeni bir adalet dairesini ifade ediyor. Bu neyi ifade ediyor? Yeni okulları ifade ediyor. Bu neyi ifade ediyor? Yeni hastaneleri ifade ediyor. Peki, Hükûmetiniz döneminde kamu yatırımlarından 70’inci sıralarda pay alan bu kent, bu işleri halledebilmiş mi? Hayır, halledememiş. Biz bunları dile getirdiğimizde, bir-iki örnek vererek -başka illerde, belki de vergi vermeyen illerde daha çok yapılmasına rağmen- Kocaeli’de sanki büyük mesafe kat edilmiş gibi arkadaşlarımız buradan gelip kendilerini ifade ediyorlar. Şimdi, peki, bunlar yapılmıyor da, diyebilirsiniz ki: “İşte, orası Türkiye’ye örnek gösterilen bir büyükşehir ve büyükşehir uygulamasının olduğu bir kent ve ilk defa da Türkiye’de tüm ili kapsayan büyükşehir uygulamasının yapıldığı bir kent.” Yine, hatırlatmak için söylüyorum, 11 katrilyon borcu ile Türkiye’nin en borçlu belediyesi. Hatta, Türkiye’nin değil Avrupa Birliği ülkeleri içindeki kentler arasında en borçlu belediye.

Normal gelirleri dışında bu kadar borç yapan belediye ne üretmiş sizce. Diyeceksiniz ki “Hiçbir bir şey yapmıyor yahu bu belediye?” Evet, ben size taahhüt ettiklerini söyleyeyim önce. Seçime girerken büyükşehir belediyesi, “monoray” demiş, “teleferik” demiş, “kongre merkezi” demiş, “raybüs” demiş, “metrobüs” demiş, “kent meydanı” demiş, “spor şehri” demiş, “3 yeni baraj” demiş, “20 bin araçlık otopark” demiş, “5 yeni arıtma tesisi” demiş. Hakkını yemeyeceğiz, hakkını yemeyeceğiz. “3 baraj” demiş, 1 tane gölet, “Namazgah Barajı” adı altında yapmaya kalkıyorlar, finans sıkıntısı için şu anda onu da tamamlamış değiller. Yine, hakkını yemeyelim “20 bin araçlık otopark” dediler, 2 bin araçlık bir otopark yaptılar. Yine, hakkını yemeyelim 4 tane de arıtma tesisi belki de 5’tir, ilave ettiler.

 

Şimdi, bu taahhüt edilen işlerden görüldüğü gibi, Kocaeli’nin en büyük problemi trafik. Şimdi, bu problemi çözmek için Yüksel Proje’ye 13,5 trilyonluk bir ihaleyle iş verdiler, trafik problemini çözmek için bir master plan hazırlattılar. Bu yetmedi, 2 trilyon liraya başka bir şirkete daha bir master plan hazırlattılar, geçen gün de yayınladılar. Kocaeli trafik master programı diye, projesi diye yayınladılar ama tatmin olmamışlar ki AKP İl Başkanıyla beraber Büyükşehir Belediye Başkanı, Avrupa kentlerinde trafiğin nasıl çözüldüğünü görmek için Avrupa turuna çıkmış. Ya, bu kadar para harcamaya gerek yok. Sevgili arkadaşlar, trafik problemini çözmek istiyorsanız, bu kadar büyük paralar harcayıp yandaşlarınızla Avrupa turuna çıkmaya gerek yok; Eskişehir’e gidip görebilirsiniz, İzmir’e gidip görebilirsiniz trafik probleminin nasıl çözüldüğünü, nasıl para harcanmadan yani ekstra maliyetler bindirmeden bunları yapabilirsiniz.

 

Şimdi, Kocaeli’nin 2 büyük ilçesi var; biri Gebze, biri İzmit. Samimi söylüyorum, 550 milletvekili arkadaşımızla seyahat edelim, gidelim, kente giriş yolunu bulamazsınız. Hadi, diyelim ki kente giriş yollarını buldunuz İzmit’te ve Gebze’de, kentten çıkış yolunu bulamayacağınıza iddiaya girerim buradan. Mümkün değil bulamazsınız, bulanla da her türlü iddiaya girmeye hazırız. Böyle bir kent olmaz! “ dedi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.