1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hasarlı binalarda 31 Aralık son gün!

Hasarlı binalarda 31 Aralık son gün!

Gebzeli İnşaat Mühendisleri dün bir açıklama yaparak, orta hasarlı bina sahiplerinin 31 Aralık tarihine kadar yasal işlemleri yapmasını istedi. Bu tarihe kadar işlem yaptırmayan binaların elektrik ve sularının kesileceği açıklandı.

A+A-

İnşaat Mühendisleri Odası Gebze Temsilcisi Ziya Özhan dün yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basın açıklaması yaparak Gebze bölgesindeki orta hasarlı binaların sahiplerine uyarılarda bulundu. Yönetim Kurulu Üyeleri, Vehap Limonci,  Bünyamin Çiftçi, Ahmet Kadı,  Nuran Zor ve İnşaat Mühendisi  E. Emin Güzey ile birlikte açıklama yapan Özhan, belediyelere ve bina sahiplerine önemli görevler düştüğünü söyledi.  Özhan, “ Onarım ve güçlendirme ruhsatı almış orta hasarlı binalara yapı kullanma izin belgesi düzenlenmesi tarihi 31 Aralık 2012 tarihinde son bulacaktır. Kocaeli Valiliğince daha önce yıkım işlemi başlatılan orta hasarlı 3751 adet yapının 1101 adedi  31 Aralık  2009 tarihinden önce   meri mevzuat çerçevesinde gerekli onarım ruhsatını almak suretiyle hazırlanan projelere uygun olacak şekilde onarımını yapmış olmasına rağmen, SSK kurumundan  ilişik kesme yazı almadıklarından yapı kullanma izin  belgesini alamadıkları için Kocaeli  Valiliğinin kayıtlarında onarım yapıldığı  halde onarımı yapılmadığı gerekçesiyle Riskli bina sınıfında olduğu, bu nedenle yıkılacak binalar listesinde yer almaktadırlar.” Dedi. 

 

ELEKTRİK VE SULARI KESİLECEK!

Özellikle Darıca bölgesinde daha çok hasarlı bina olduğunu ve burada yaşayan vatandaşlar ile Darıca Belediyesine büyük görev düştüğünü söyleyen Özhan, “Her biri milli servet olan binaların yıkılmamasını önlemek için Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi 13 Eylül 2012 tarihinde  Yapı Kullanma İzin belgesini kolaylaştıracak önemli bir karar almıştır.  Onarım ve Güçlendirme yapılmış binalara Yapı Kullanma izin belgesi düzenlenmesi için; 31 Aralık 2009 tarihinden önce Onarım ve Güçlendirme ruhsatı almış ve Onarım ve Güçlendirme Ruhsatına uygun onarımını tamamlamış, onarım ve güçlendirme  işlemlerini projesine uygun tamamladığını ilgili proje müşavirlik (PM) bürosundan veya TMMOB İnşaat Mühendisleri Odasından alacakları teknik rapor  ile belgelendirecekler.  Yapı sahibi veya hissedarlarından herhangi birisinin ilgili ilçe belediyesine başvurmaları halinde belirtilen belgeler dışında hiçbir belge istenmeyecek, başka bir isim altında ilgili belediyelerin harç almadan, onarım ve güçlendirme yapı kullanma izin belgesi düzenleyecektir.  Söz konusu kararı Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi vatandaşların mağduriyetlerini gidermek ve işlemleri kolaylaştırmak için alınmıştır. Ancak vatandaşların işlemler konusunda çok ilgi göstermediği ve ilgili ilçe belediyelerinde yeterince duyarlı olmadığı tarafımızca tespit edilmiş bir gerçektir. Söz konusu süre bitiminde bu durumda bulunan yapı sahiplerinin mağdur olmamaları için ilgili ilçe belediyelerine 31 Aralık 2012 tarihine kadar yazılı müracaatta bulunmaları gerekmektedir” dedi. Özhan, müracaatta bulunmayan orta hasarlı binalarda elektrik ve usların hemen kesileceğini vurguladı ve vatandaşların duyarlı olmasını istedi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.