1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Güneş:"Uludere mağdurlarına tazminat ödensin"

Güneş:"Uludere mağdurlarına tazminat ödensin"

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit GÜNEŞ, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e bir mektup yazarak Şırnak, Uludere’de hayatını kaybeden 35 vatandaşımızın yakınlarına 100.000 Euro ödenmesi gerektiği söyledi.

A+A-

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit GÜNEŞ, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e bir mektup yazarak Şırnak, Uludere’de hayatını kaybeden 35 vatandaşımızın yakınlarına 100.000 Euro ödenmesi gerektiği söyledi. CHP’li Güneş, 2003 yılında Uludere’de Jandarma tarafından öldürülen Hasan Ölmez ile ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 2010 yılı Kasım ayında bir karara vardığını hatırlatarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 100.000 Euro tazminat ödemeye mahkum edildiğine dikkat çekti.

 

 

"İHMAL VARSA ORTAYA ÇIKSIN"

 

 

Güneş, Adalet Bakanı Ergin’e gönderdiği mektupta, 35 vatandaşın ölümünün tüm Türkiye’yi derinden yaraladığının altını çizerek, CHP olarak olayın aydınlatılması için ellerinden gelecek katkıyı sağlayacaklarını ifade etti.  Güneş mektubunda, “Yaşananlarda bir ihmal varsa kuşkusuz bu mutlaka ortaya çıkarılmalıdır” görüşüne yer verdi.

 

 

CHP Kocaeli Milletvekili Güneş, mektubuna şöyle devam etti:

 

 

“Hükümetiniz, yaptığı açıklamada, olayda yakınlara kaybeden vatandaşlarımızın acılarını bastırmak adına tazminat ödeneceğini bildirmiştir. Hükümet Sözcüsü Sayın Arınç, bu konuda Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada, yasal çerçeveye göre 22 bin lira ödenebileceğini, bunun üstüne çıkılması için gereken düzenlemelerin yapılacağını ifade etmiştir.

 

 

"DAHA ÖNCE ÖDENDİ, YİNE ÖDENSİN"

 

 

Malumunuz, bu konuda hayatı kaybedenlerin yakınlarına ödenecek tazminat miktarı bellidir. Şırnak’ın Uludere ilçesi Andaç Köyü’nde çobanlık yapan Hacı Ölmez, 8 Nisan 2003 yılında jandarma tarafından öldürülmüştür. Türkiye’de yaşanan hukuk sürecinin ardından Ölmez Ailesi’nin başvurusu üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 2010 yılı Kasım’ında bir karara hükmetmiş, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Hacı Ölmez’in eşi Remziye Ölmez, çocukları Bedran, Medeni, Kesire, Leyla ve Faki Ölmez ile Havva Ecer’e uğradıkları her türlü zararın karşılığı olarak 100.000 (yüz bin) Euro tazminat ödemeye mahkûm edilmiştir.

 

 

"ÜLKEMİZİN BÜTÜNLÜĞÜ AÇISINDAN BU GEREKLİ"

 

 

AİHM, Hacı Ölmez ile ilgili olarak yaşanan bu süreçte, kasıt unsuru olduğu kanaatine varmış olsa da, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sivil ve masum halka bir kastının olmadığını göstermesi bu aşamada bir zorunluluktur. Bu nedenle AİHM’in 9 Kasım 2010 tarihinde verdiği hükme eşdeğer bir manevi tazminatın Uludere’de ölen yurttaşlarımızın ailelerine ödenmesinde büyük yarar vardır” Kocaeli Milletvekili Güneş, bu ölçüde yapılacak manevi tazminat ödemesinin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin terör örgütüne karşı yürüttüğü mücadeleyi zayıflamaktan kurtaracağını belirterek, “Ülkemizin ve halkımızın birlik ve bütünlüğü açısından bu gereklidir” dedi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.