1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Güneş: "PKK’lıya Habur'da biz mi halı serdik AKP mi?"

Güneş: "PKK’lıya Habur'da biz mi halı serdik AKP mi?"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş dün İl Örgütü’nde bir basın toplantısı düzenleyerek, ülke gündemiyle ilgili meselelere değindi.

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş dün İl Örgütü’nde bir basın toplantısı düzenleyerek, ülke gündemiyle ilgili meselelere değindi.  Milletvekili Hurşit Güneş, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bizi BDP ile eş tutuyor. Bunu söyleyen Başbakan Erdoğan’a sormak lazım; Habur’dan giriş yapan PKK’lılara biz mi kırmızı halı serdik?” dedi.

 

 

CHP Kocaeli Milletvekili ve PM Üyesi Hurşit Güneş, batı basınında Türkiye’nin Suriye’de silahla mücadele eden güçlere lojistik destek sağladığı, silah sevkıyatına yol verdiği, hatta sevkıyatı bizzat yaptığı haberlerinin yer aldığını, Türkiye ilk defa bir ülkenin içişlerine karıştığı ve başka bir ülkenin muhaliflerine silah sağladığı için eleştirildiği söyledi. 

 

 

 

CHP Kocaeli Milletvekili ve PM Üyesi Hurşit Güneş, CHP Kocaeli İl Başkanlığı binasına gelerek Hatay’daki Apaydın Kampı’na girememesiyle ilgili açıklama yaptı. Suriye’de istikrarsızlığın ve öteden beri demokratik bir yapının bulunmadığını belirten Güneş, “CHP başından beri bunu söylüyordu ancak 2002 ve 2008 yılları arasında AKP Hükümeti Suriye’de ortak bakanlar kurulu toplantısı yaptı. 2008’den sonra bir anda AK Parti Hükümeti politika değiştirerek Suriye’deki rejimin demokratik olmadığına karar verdi” şeklinde konuştu. 

 

 

 

Türkiye’nin dış politikasının iyiden iyiye başa bela olduğunu belirten Güneş, “Türkiye ilginç bir şekilde bir anda muhalefete destek vermeye başladı. Bunda olağanüstü bir hata yok ama batı basınında Türkiye’nin Suriye’de silahla mücadele eden güçlere lojistik destek sağladığı, silah sevkıyatına yol verdiği, hatta sevkıyatı bizzat yaptığı ve sevkıyatın temel üssü olduğuyla ilgili haberler yer aldı” dedi.

 

 

Cumhuriyet tarihinde ilk defa Türkiye’nin bir ülkenin içişlerine karıştığı ve başka ülkenin muhaliflerine silah sevkıyatı sağladığının söylendiğini kaydeden Güneş, “Bunda kabul edilecek bir manzara yok. Hatay’daki muhaliflerin geceleri sınırı geçerek savaşıp tekrar ülkemize döndüğü söyleniyor” dedi. Milletvekili olarak Apaydın Kampı’na alınmadığını söyleyen Güneş, “Bu vahim durum karşısında AK Parti çırpınmaya başladı. Kampın diğer kamplardan farklı olmadığı söylendi. Madem farklı değil, neden içeriye giremedik?” diye konuştu. Ortada bir hukuksuzluğun olduğunu kaydeden Güneş, “Eğer kamp içinde silah kullanan kişiler varsa bu hukuksuzca bir durumdur” açıklamasında bulundu.

 

 

 

Kendisinin Apaydın Kampı’na alınamamasından sonra Başbakan Erdoğan’ın sinirlendiğini ve ‘milletin zabıtası mısın?’ dediğini söyleyen Güneş, “Ortada çok büyük bir hata var ama bu hata sadece kampla ilgili değil, Türkiye’nin dış politikasının nereye gittiğiyle de ilgili. Bu konuda gensoru vereceğiz. Ana muhalefet olarak Türkiye’yi bu dış politikadan uzaklaştırmalıyız” şeklinde konuştu. Esad rejiminin barışçıl ve demokratik yollarla devrilmesi gerektiğini vurgulayan Güneş, “Bu rejim bu şekilde silahla devrilirse, gelecek olan demokrasi şüpheli olur. Apaydın kampı şu anda suç oluşturuyor. Bunlar askerse ve Meclis’ten bu konuda yetki alınmadıysa bu suçtur” diye konuştu.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.