1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Günde 5 ton atık toplanıyor!

Günde 5 ton atık toplanıyor!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit İlçesinde sağlık hizmeti veren ‘Aile Sağlık Merkezleri’nde tıbbi atıkların yönetiminden sorumlu doktor, ebe ve hemşireler ile toplanmasından sorumlu olan personele Tıbbı Atık semineri verdi.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü tarafından koordine edilen ve Kocaeli Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce desteklenen “Tıbbi Atık Yönetimi” konulu eğitim semineri Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Atık Yönetimi Şube Müdürü Hüseyin Kılıç tarafından verilen eğitime, İzmit İlçesinde sağlık hizmeti veren “Aile Sağlığı Merkezleri”nde tıbbi atıkların yönetiminden sorumlu doktor, ebe ve hemşireler ile toplanmasından sorumlu olan hizmetli personellerin katıldı.

 

 

 

Şube Müdürü Hüseyin Kılıç yaptığı sunumda, Kocaeli’de tıbbi atıkların toplanması, taşınması ve sterilizasyon yöntemi ile bertarafının sağlanmasına yönelik olarak Büyükşehir Belediye Başkanlığınca yürütülen çalışmalar ile “Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği” gereğince “Atık Üreticileri” tarafından yapılması gereken kaynağında ayrı toplama çalışmaları hakkında detaylı bilgi verdi. Kılıç, Kocaeli’de başta üniversite hastanesi olmak üzere, devlet hastaneleri, özel hastaneler, diyaliz merkezleri, tıp merkezleri, poliklinikler ve Aile Sağlığı Merkezlerinden günlük yaklaşık 5 ton civarında tıbbi atığın bertaraf edilmek üzere, lisanslı toplama araçları ile toplanarak sterilizasyon tesisine nakledildiğini belirtti.

 

 

 

Atıkların yönetiminin bir bütün olarak ele alınmasının dile getirildiği seminerde evsel katı atıklar, tehlikeli atık kapsamında yer alan miadı dolmuş ilaçlar, atık piller, floresan lambalar ve atık kartuş-tonerler ile geri kazanılabilir nitelikteki ambalaj atıklarının, kullanılmış kızartmalık yağların, elektronik atıkların tıbbi atıklardan ayrı olarak biriktirilmesi konusunda “Aile Sağlığı Merkezi” çalışanlarını bilgilendirildi. Bilgilendirici eğitimlerin bir aylık periyotlar içerisinde Kocaeli’deki tüm ilçelerde verilecek.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.