1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gül'ün görev süresi netleşti!

Gül'ün görev süresi netleşti!

TBMM Anayasa Alt Komisyonu “Cumhurbaşkanı Seçimi Tasarısı”yla ilgili çalışmasını dün tamamladı.

A+A-

Bu çalışma, Cumhurbaşkanı Gül’ün görev süresiyle ilgili tartışmaya da noktayı koydu. Gül’ün görev süresinin 7 yıl olduğu maddeye yazıldı. Komisyonun AK Partili Başkanı Mustafa Şentop, “Gül bir daha aday olabilecek mi” sorusuna da “Hayır” yanıtını verdi.

 

Tasarının değiştirilen haliyle yarın üst komisyonda görüşülmesi bekleniyor. Alt Komisyonda AK Partililerin önergesiyle tasarıya şu geçici madde eklendi: “31.5.2007 tarih ve 5678 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihten önce seçilen 11’inci Cumhurbaşkanı hakkında bu kanunun 3’üncü maddesinin birinci fıkrası hükümleri uygulanmaz. 11’inci Cumhurbaşkanı’nın görev süresi 7 yıldır.” Gül’ün kapsam dışında tutulduğu 3’üncü madde cumhurbaşkanının 5 yılda bir halkoyuyla seçilmesini ve bir kişinin iki kez cumhurbaşkanı olabilmesini düzenliyor.

 

Gül’ün yeniden aday olamayacağı gerekçede şöyle yazıldı: “11’inci Cumhurbaşkanı’nın TBMM tarafından bir daha seçilmemek üzere ve 7 yıl için seçilmiş olduğu hususunda tereddüt bulunmamakla beraber, önerge ile seçime ilişkin esasların düzenlendiği kanunda, mevcut Cumhurbaşkanı’nın görev süresine ilişkin yaşanan tereddütü gidermeye yönelik bir geçiş hükmü düzenlemektir.” 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.