1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GTO'da yeni sanayi sitesi konuşuldu!

GTO'da yeni sanayi sitesi konuşuldu!

Gebze Ticaret Odası, İMES Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve Küçük Sanayi Sitesi Yönetimleri işbirliği ile Makine İhtisas OSB’de kurulacak Küçük Sanayi Bölgesi tanıtıldı.

A+A-

Gebze Ticaret Odası (GTO), İMES Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve Küçük Sanayi Sitesi Yönetimleri işbirliği ile GTO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantı ile İMES Makine İhtisas OSB’de kurulacak Küçük Sanayi Bölgesi tanıtıldı. Gebze, Darıca ve Çayırova Küçük Sanayi Sitelerinde işyerleri olan firma sahiplerinin katıldığı toplantıda bölge ile ilgili teknik bilgiler verildi.

 

İMES Makine İhtisas OSB, 42 dönümlük alan üzerinde 84 işyeri kuruyor. 4 ayrı tip olarak düşünülen ve  2 yılda inşaatı tamamlanacak bölgenin geri ödemesi 3 yıl içinde yapılacak. 

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, Gebze’nin OSB’ler yönünden önemli bir bölge olduğunu ifade ederek OSB’lerin doluluk oranlarının artırılması gerektiğini vurguladı.

 

Nail Çiler; “Bölgemiz OSB’ler yönünden Türkiye’nin önde gelen bölgelerinden. OSB’lerimizde yaklaşık 55 bin personel istihdam ediliyor. Doluluk oranı % 72’ye ulaştığında bu bölge için 95-100 bin personelin istihdam edilebileceği tahmin ediliyor.

 

Türkiye'de OSB'lerin doluluk oranları genel olarak değerlendirildiğinde; yüzde 1 ile yüzde 20 arasında üretime geçen OSB sayısı 23'tür. Yüzde 21 ile 40 arasında 8'dir. Doluluk oranı yüzde 80 ile 100 arasında olan OSB sayısı sadece 30'dur. Doluluk oranının arttırılması için önlemler alınmalı ve OSB'lere farklılaştırılmış teşvik uygulanmalıdır. İMES OSB yıldızı parlayan bir OSB. Tam faaliyete geçtiğinde Türkiye’nin değil aynı zamanda Avrupa’nın önde gelen OSB’lerinden birisi olacak” dedi.

 

 

“Küçük Sanayicilere OSB’lerden Yer Verilmeli”

 

 

Kentin içerisinde üretim yapan firmalara OSB’lerde yer verilmesi gerektiğini vurgulayan Çiler; “Göreve geldiğimiz günden bugüne Oda ve Yönetim olarak savunduğumuz bir düşünce var. Kentin içinde kalmış ya da merdiven altı olarak tabir edilen işletmelere uygun koşullarla OSB’lerden yer verilmesi. Bu şekilde hem kent merkezlerinde sağlıksız koşullarda çalışan işletmelerimiz kaldırılacak hem de OSB’lerimizin doluluk oranları artırılacaktır. Aynı zamanda OSB bünyesinde tedarikçilere de yer verilerek taşıma giderleri de minimize edilecektir.

 

 

“İMES Makine İhtisas OSB Önemli Bir Sorumluluk Örneği Gösterdi”

 

 

Çalışmalarından dolayı İMES Makine İhtisas OSB Yönetimini kutlayan Çiler, “İMES Yönetimi projelerini bizlerle paylaştılar. İMES Yönetimi önemli bir sorumluluk örneği göstererek bölgemiz sanayicisine bilgi vermeyi uygun gördüler. Bu açıdan üyelerimiz adına kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

 

 

“TOKİ Küçük Sanayicilerimiz İçin Toplu İşyerleri Yapsın”

 

 

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından artık küçük sanayiciler için işyerleri yapması gerektiğini ifade eden Çiler, “Toplu konut yapan TOKİ küçük sanayicilerimiz için toplu işyerleri de yapmalıdır. Uzun vadeli geri ödemesi olması gereken sanayi sitelerinin küçük sanayicilerimiz tarafından yoğun bir ilgi göstereceği kanaatindeyiz. Uzun döneme yayılan bir ödeme planı üyelerimiz tarafından rahatlıkla ödenebilecektir. Toplantının gerçekleştirilmesinde önemli emeği olan Gebze, Hasköy, Darıca ve Çayırova Küçük Sanayi Sitelerinin başkanlarına ve Yönetimlerine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

 

Sanayiciler İhtiyaçlarını Bölge İçerisinden Karşılıyor

 

 

İMES Makine İhtisas OSB ve yeni kurulacak Küçük Sanayi Bölgesi ile ilgili bilgiler aktaran Yönetim Kurulu Başkanı Süheyl Erboz, “2005 yılında kurulmaya başlanan İMES OSB’ye, İMES Sanayi Sitesindeki tecrübelerimizi OSB’ye aktarmak istedik. Temel hedefimiz üretim yapacak sanayicilerimizin tüm ihtiyaçlarını bölge içinden karşılamaktı. Bunu da başardık. Sanayicilerimiz zaruri bir durum olmadıktan sonra ihtiyaçlarını bölge içerisinden karşılıyor. Bütün yatırımcılara parselleri tesfiye ederek veriyoruz. Bütün alt yapı çalışmalarımız yerin altındadır. 2 metreye 2 metre ebatlarında boxlar yaparak (Kanal olabilir) tüm hizmetleri sanayicilerimizin kapılarına kadar götürebiliyoruz. Aynı zamanda teknolojik gelişmelere paralel olarak da bu bağlantılar kullanılabilir. İMES OSB’de yer alan sanayicilerimizin en önemli avantajlarından birisi de ulaşımdır. Bu noktada yollarımızı 20 cm stabilize, 20 cm beton yol olarak yaptık. İnşaatlarımız tamamlandıktan sonra konfor açısından 5 cm asfalt döşeme yapılacak. Yaklaşık 22 km yolu tamamladık.

 

Sanayicilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 4 blokta toplam 20 ticari işyeri inşa ederek kiraya verdik. Bunların içerisinde elektrikçi, hırdavatçı, sağlık hizmetleri, bilgisayar vs. hizmetler var. Bu işyerlerimiz de yavaş yavaş hizmet vermeye başlıyorlar” dedi.

 

 

2 Senede Teslim Edilecek!

 

 

Küçük Sanayi Bölgesi hakkında da bilgiler veren Erboz, “Ana firmalarımızın tedarikçisi olması amacıyla bölgemiz çevresinde modern, sağlıklı ve her türlü altyapı hizmetleri tamamlanmış işyerleri olmasını planladık. Bu amaçla 42 dönüm üzerinde toplam 84 işyerinden oluşan bir küçük sanayi bölgesi kurmaya karar verdik. Bu projemizi ilk önce ortaklarımız ile görüştük. İMES OSB’nin 214 ortağı bulunmakta.

 

2 sene içerisinde teslim edilmesi planlanan bölgede yer almak isteyen GTO üyelerine yönelik olarak Yönetim Kurulumuz % 2 tenzilat yapmaya karar verdi. % 40 peşin ödeme yapanlar 3 yıl, % 10 – 25 ödeme yapanlar ise 2 yıl içerisinde geri ödeme yapacaklar.

 

Madem Gebze’de yaşıyoruz bölgemize katkı sunması bakımında meslek örgütümüz Gebze Ticaret Odası’na kayıtlı üyelerimize konuyu aktarmayı doğru bulduk. Bu imkanı verdiğinden dolayı GTO Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler’e teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

 

Küçük Sanayi Bölgesi ile ilgili teknik bilgiler veren İMES Makine İhtisas OSB Bölge Müdürü Direnç Özdemir projenin ayrı tip olarak tasarlandığını ifade etti. Direnç Özdemir, “4 ayrı tip olarak tasarlanan Küçük Sanayi Bölgesi 42 dönümlük bir alanda yer alıyor. Esneklik olması açısından 4 ayrı tip tasarlandı. 250, 315, 375 ve 450 metrekare taban alanlı işyerlerinin büyütülebilme imkanları bulunmaktadır.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.