1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GTO Semineri'ne büyük ilgi!

GTO Semineri'ne büyük ilgi!

Gebze Ticaret Odası (GTO), eğitimlerine “Dönem Sonu İşlemleri ve Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun Dönem Sonu İşlemlere Etkisi” adlı bilgilendirme semineri ile devam etti.

A+A-

GTO Meclis Salonu’nda Yeminli Mali Müşavir Ahmet Gündüz’ün sunumlarıyla “Dönem Sonu İşlemleri ve Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun Dönem Sonu İşlemlere Etkisi” adlı bilgilendirme semineri gerçekleştirildi. Yaklaşık 4 saat süren seminerde Ahmet Gündüz, demirbaşlarda değerleme ve amortisman ayırma yöntemleri, alacak ve borçlarda reeskont ayırma, diğer aktif / pasif hesapların değerlemesi, gelir tablosunun, bilançonun ve denetim raporunun hazırlanması konularında bilgiler aktarırken, Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun dönem sonu işlemlere etkisinden de söz etti.

 

 

"KAYITLAR TMS'YE UYGUN YAPILMALI"

 

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda önemli olan tarihleri de belirten Gündüz, “1 Ocak 2013 tarihinden itibaren tüm şirketler artık finansal tablolarını Türkiye Muhasebe Standartları’na (TMS) göre hazırlamak zorunda olacaklardır. Ancak TMS’ye göre mali tabloların Karşılaştırmalı olarak hazırlanması gerekmektedir. Bu sebeple 31.12.2013 tarihi itibariyle hazırlanacak mali tablolar 31.12.2012 tarihli mali tablolar ile karşılaştırmalı olarak sunulacaktır. Ayrıca 2013 yılı muhasebe açılış Kaydı TMS’ye uygun yapılması da diğer bir zorunluluktur. Bu sebeple ilgili tüm kesimler 1 Ocak 2012 tarihine kadar TMS’nın uygulamasına yönelik hazırlıklarını tamamlama yararlı olacaktır” dedi.

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.