SON DAKİKAFETÖ operasyonu
  1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GTO Mekadonya ile gönül Köprüsü kurdu

GTO Mekadonya ile gönül Köprüsü kurdu

Gebze Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri Makedonya Ekonomi Odası’nda gerçekleştirilen zirve ile Makedonya’ya yapılabilecek yatırımlar hakkında detaylı bilgiler aldı.

A+A-

Makedonya’nın yakın bir gelecekte Avrupa Birliği (AB) üyesi olacağını ifade eden Makedonya Cumhuriyeti Devleti Bakanı Hadi Nezir “yatırımlar konusunda elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Makedonya AB’ye üye olduğunda şartlar da değişecek” dedi. GTO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri Makedonya’yı ziyaret etti. Ziyarette Gebze Kaymakamı Salih Karabulut, Meclis Başkanı H. Umran Nargül, Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri yer aldı. Makedonya Ekonomi Odası Üsküp Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Goran Rfajlovski evsahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Makedonya Cumhuriyeti Devleti Bakanı Hadi Nezir ve Makedonya Cumhuriyeti Yabancı Yatırımlar ve İhracat Desteği Ajansı Direktörü Hristijan Delev, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk -

Makedon İş Konseyi Türk Tarafı Başkanı Hasan Hoşben katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Makedonya Ekonomi Odası Üsküp Bölgesi Yönetim

Kurulu Başkanı Goran Rfajlovski; “Türkiye küresel bir güç olarak haline gelmeden önce bizler Türk iş adamlarının gücünün farkındaydık.

 

 

Makedonya’yı tek başına bir Pazar olarak görmeyin Geniş bir çevreye sahip olup, 600 milyon kişiye hitap edebilecek bir pazar olarak görmek gerekir. Makedonya’da yatırım yapmak için partner aramanızı tavsiye ederim. Her ne kadar bazı engeller olsa da Avrupa Birliği’ne sizden önce gireceğiz gibi görünüyor. Bu sizden daha iyi olduğumuz anlamına gelmiyor. Bu nedenle elinizi çabuk tutup zamanında yatırım yaparsanız, yakın bir gelecekte AB içerisinde bir firmanızın olacağını bilmelisiniz. Alım gücü açısından dünyanın en büyük bölgesine yatırım yapacaksınız. AB sürecinin iki yıldan daha uzun süreceğini tahmin etmiyorum. Talepleriniz konusunda bağlantı kurabilmeniz için direk yardımda bulunabiliriz. Geleceğe yönelik işbirliğinin hızlı ve kolay olabilmesini sağlarız. Bizleri Avrupa’ya açılan kapı olarak görebilirsiniz” dedi. Toplantıda konuşan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler de Türkiye ve Gebze ekonomisinden bilgiler vererek gönül köprüsünü ticaret köprüsüne dönüştürmek istediklerini ifade etti. Çiler; “Krizi bütün dünya gibi Türkiye de hissetti. Ülkemizdeki istikrar nedeniyle Türkiye krizi fırsata çevirdi. Geçen yıl ki büyüme hızında Türkiye’de Avrupa’nın şampiyonu oldu. Genelde Avrupa’ya baktığımızda genç ve dinamik nüfusun Türkiye’de olduğu görülmektedir. Bizler Makedonya’yı 2 milyonluk nüfus olarak görmedik onun için buradayız. Ayrı devlet olabiliriz, ama tek millet gibi düşünüyoruz. Bugünkü gönül köprüsünün ticaret köprüsüne dönüşmesi amacıdır” dedi. Gebze ekonomisi ve sanayisi hakkında da ayrıntılı bilgiler aktaran Nail Çiler, bölgenin aynı zamanda tarihi anlamda da önemli bir yeri olduğunu vurguladı. Çiler; “Makedonya’ya gelişimizle beraber amacımız ticaret köprüsünün temellerini atmak olacaktır” dedi. Makedonya’nın yakın bir gelecekte Avrupa Birliği (AB) üyesi olacağını ifade eden Makedonya Cumhuriyeti Devleti Bakanı Hadi Nezir “Makedonya’yı ilk tanıyan dost ve kardeş ülke Türkiye’dir. Bugüne kadar maddi, manevi ve siyasi yardımlarını aksatmayan ülke Türkiye’dir.

 

 

Türkiye bizler için kalbimizde taht kuran anavatanımızdır. İşadamları gözü ile baktığınız zaman Balkanların tam merkezinde bulunan Makedonya’nın nüfusu 2 milyon 200 bin kişidir. Şunu bilmenizi isterim ki Makedonya 27 Avrupa ülkesi ile serbest ticaret antlaşması imzalamıştır. Yugoslavya’dan dağılan ülkeler ile birlikte 600 milyonun üzerinde bir pazara hitap edebilirsiniz. Makedonya yakın gelecekte AB ülkesi olacaktır. AB’nin istediği yasaların yüzde 98’i hem bakanlar kurulundan hem de parlamentodan onay almıştır. Yatırımlar konusunda elinizi çabuk tumanız gerekiyor. Makedonya AB’ye üye olduğunda şartlar da değişecektir. Makedonya, Türkiye için bir anlamda Avrupa kapısıdır. Bizlerin bu kapıyı açık tutması gerekiyor. Fakat Türkiye ve Makedonya arasındaki ticari ilişkiler istenilen düzeyde değildir. Yatırımlar konusunda Türkiye 10 sırada yer almaktadır. Makedonya Cumhuriyeti Yabancı Yatırımlar ve İhracat Desteği Ajansı Direktörü Hristijan Delev yatırımlar ve teşvikler hakkında bilgiler verdi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.