1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Grip aşısını ihmal etmeyin!

Grip aşısını ihmal etmeyin!

Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıklar Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, grip aşısının mutlaka olunması gerektiğini ifade ederek, “Grip aşısı mevsimi bu mevsimdir. Koruyucuların vücudumuzda oluşması için 4-6 hafta gibi bir zaman var” dedi

A+A-

Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıklar Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği Başkanı Prof. Dr. Serhat Ünal, Eylül sonundan başlayan ve Ekim, Kasım, Aralık, Ocak dönemine kadar giden aylarda solunum yolları ile bulaşan hastalıkların daha fazla görüldüğünü belirterek, “Bunun sebebi ise havaların soğuması ile birlikte kapalı alanlarda geçirilen zamanın artması ve insanların birbiri ile geçirdiği zamanın artmasıdır” diye konuştu. 

 

Grip aşısının mutlaka olunması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Ünal, “Grip, nezleden farklıdır. Nezle daha hafif bir enfeksiyondur ve sadece üst solunum yollarında kalır. Grip hem üst solunum yolu hem de alt solunum yolu enfeksiyonudur. Yani akciğerlere de problem yaratan bir hastalıktır. Grip hem uzun sürmesi hem geçirildikten sonra dikkat dağınıklığı nedeniyle işe geri dönme süresinin uzun olması, hem de hastanede yatış ve ilaçlar gibi ilave bakım gerektiren kişisel olarak problem olduğu gibi toplumsal da bir sorundur. Biz tıpta tanımlarken en sık görülen ve en çok öldüren hastalık diye tanımlarız” dedi. 

 

Yaşadığımız günlerde grip ve salgın hastalıklardan korunmak için sağlıklı ve dengeli beslenmek, hijyene dikkat etmek, sık sık elleri yıkamak gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Ünal, “Hastalıklı kişilerden de uzak durmak gerekir fakat tüm bunlar yapılsa bile grip tekrar gelebilir. Bunun için de daha kalıcı bir çözüm bulunmalıdır, bu da aşıdır” şeklinde konuştu. 

Erişkinler için de aşı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ünal, “65 yaş üstü her kişide ve 50 yaş üstü olup altta yatan diyabet, kronik karaciğer yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği, kronik kalp rahatsızlığı, kanser, kanser tedavisi gören ve HIV gibi hastalığı olanlara da mutlaka yapılmalıdır” ifadesini kullandı.

Grip aşısının diğerlerinden farklı olduğunu ve gribin birden fazla türünün olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ünal, “O yıl salgın yapması muhtemel olanlara karşı aşılanma gerekli. Korumanın da bir yıl kadar sürmesi nedeniyle grip aşısını her yıl yaptırmak gerekli. Grip aşısı mevsimi de bu mevsimdir. Koruyucuların vücudumuzda oluşması için 4-6 hafta gibi bir zaman var. İleriki dönemlerden korunmak adına şubat ayı sonuna kadar aşı yaptırılabilir.

 

KİMLER GRİP AŞISI YAPTIRMAMALI?

Grip aşısının hemen hemen herkese yapılabileceğini söyleyen Prof. Dr. Ünal, bazı durumlarda grip aşısı yaptırılmadığı bildirerek şunları kaydetti: 

“Bu aşılar yumurtadan elde edildiği için virüs yumurtada çoğaltılarak elde ediliyor. Yumurta proteinine gerçekten alerjisi olanların yaptırmaması gerekir. Bunun dışında herkes yaptırabilir.”

 

“Nezle grip deyip geçmeyin” diyen Prof. Dr. Ünal, soğuk algınlığı ve nezlenin ayakta bile atlatılabilecek hastalıklar olduğunu belirterek, “Ancak grip şiddetli kas ağrısı, 39-40 derece ateş ile paçavra hastalığı dediğimiz hastalıktır ve yatağa yapıştırır” dedi. Gripten korunmak için sağlıklı beslenmek, mümkün olduğu kadar spor yapmak ve dinlenmeye dikkat etmek gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Ünal, “Kaç saat uyunması gerekiyorsa uyunmalıdır. Ruhsal olarak da dinç olmaya çalışılmalıdır. Bunların dışında salgın hastalıklardan korunmak için de temizliğe dikkat etmek, elleri sık sık yıkamak gerekiyor. Hasta kişilerin toplum içine çıkacakları zamansa maske takmalarını öneriyoruz. Kış aylarında biraz daha insanlardan uzak durmak, tokalaşmaktan kaçınmak, aksıran hapşıran kişilerle araya en az bir metre mesafe koymak. Hapşırırken de ellerinizi ağzınıza kapatmak yerine dirseğe doğru hapşırmak gerekir” açıklamasında bulundu. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.