1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Girişimcilere pozitif ayrımcılık!
Girişimcilere pozitif ayrımcılık!

Girişimcilere pozitif ayrımcılık!

Girişimcilere pozitif ayrımcılık!

A+A-

Gebze Ticaret Odası'nın ev sahipliğinde "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifika Dağıtım Töreni" Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Bakan Işık, sertifikalarını alan girişimcilerin iş yerlerini açmayı ve bir çaylarını içmeyi çok istediğini söyledi. 

 

Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda Gebze Ticaret Odası(GTO) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliği ile her yıl yapılan, yüzlerce girişimciyi bölgemize kazandıran Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri 2014-2015 dönemi sertifikaları sahiplerini buldu. Törene Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, KOSGEB Başkanı Recep Biçer, Gebze Belediye

Başkanı Adnan Köşker, OSB başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, iş adamları, girişimciler ve basın mensupları katıldı.

 

GİRİŞİMCİLER BÜYÜMENİN MOTORU

Törende ilk konuşmayı gerçekleştiren Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, “Ülkenin kalkınmasının temel unsuru nitelikli eleman unsurudur. Tarih boyunca tüm milletler kalkınabilmek için gösterdikleri yoğun çaba içinde girişimcilik karşımıza çıkmaktadır. Girişimcilik sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçişte daha da önem kazanmıştır. Girişimci gelişen ekonomilerde büyümenin en büyük motoru konumundadır. Toplumdaki girişimcilik ruhu ne kadar desteklenir topluma yaygınlaştırılırsa gelişime aynı oranda katkı sağlanmış olur. Bizde GTO olarak gereken özeni gösteriyoruz. Girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak, geliştirmek girişimcileri iş planı ile tanıştırmak

sağlam işletmelerin kurulmasını sağlamak amacı ile odamız ve KOSGEB 360  kişi sertifikalarına kavuşmuştur. Eğitimler odamızda devam edecektir.” ifadelerini kullandı. 

 

KOBİLER ÜLKENİN CAN DAMARI

KOSGEB Başkanı Recep Biçer ise konuşmasında, "Ülkemizin 2023 hedefleri kapsamında ara vermeden hedefe doğru koşuyoruz. Bugün buraya 270 girişimci adayımızın bu koşuya katılmasını kutluyoruz. Kobiler ülkemizin can damarlarıdır. Ülkemize katkıları çok fazladır. İşsizlik sorunumuzun çözümü onların gelişmesi ile çözülecektir. Bizde KOSGEB olarak onlara destek olmak için var gücümüzle çalışmaktayız. Bu kapsamda Kocaeli ve çevresinde 45 milyar liraya yakın destek verdik" ifadelerine yer verdi. KOSGEB başkanının ardından konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık girişimci ruhun ülke için önemini belirti. Bakan Işık, “Girişimcisi olmayan bir ülkenin sürdürülebilir kalkınmada başarı şansı hiç yoktur. Bugün Amerika'yı Amerika yapan sihirli birkaç kelimeden biri girişimciliktir. Dünyanın en güçlü şirketlerinin birçoğu küçük girişimcilerin kurduğu şirketlerdir. Tek sebebi o girişimci ruhtur" dedi. 

 

KRİZLER GİRİŞİMCİLERİ VURDU

Girişimciliğin yanında yenilikçiliğinde önemini vurgulayan Bakan Işık, "Girişimcilik gerek şart yenilikçilik yeter şarttır. Hangi alanda girişimciyseniz o alanda yenilik yapmak zorundasınız. Yeniliğiniz olmazsa rekabet şansını sürdüremezsiniz. Yenilikçilik artık bir yaşam tarzıdır. Yenicilik artık girişimciliğin fark yaratan alanıdır. Girişimciliğin ve yenilikçiliğin yetiştiği zemin istikrar zeminidir. Türkiye ne zaman istikrarı yakaladıysa büyüdüğü zamanlar olmuştur. Türkiye'nin elde ettiği kazanımları kaybettiği dönemler koalisyon ve çekişme dönemleridir. 2000 deki krizin vurduğu en büyük darbe girişimcilere olmuştur. Krizlerin girişimcilere vurduğu darbeyi kaldıramıyoruz" şeklinde konuştu.

 

352 MİLYON LİRA DESTEK

Girişimciliğin ülkedeki istikrar zemininde gelişebileceğinin altını çizen Bakan Işık, krizlerin girişimcileri vurduğunu söyledi. Bakan Işık, "İstikrar zeminini güçlü tuttuğumuz sürece Türkiye'nin önü açık olacak. Biz devlet olarak işin düzenlemesi, desteklenmesi, özendirilmesi, yönlendirmesi ve denetlemesinde olacağız. Kamu eliyle üretimi destekleyeceğiz. KOSGEB aracılığı ile ciddi destekler veriyoruz. Girişimcilik eğitimlerini bu yüzden çok önemsiyoruz. 362 binin üzerinde girişimciye eğitim verildi. Bunlardan 22 bin işletme çıktı. 352 milyon lira bu işletmelerimize destek verdik. Verilen desteğin ülke ekonomisine verdiği faydayı da gördükçe desteklemeye devam ediyoruz" diye açıkladı.

 

POZİTİF AYRIMCILIK YAPIYORUZ

Girişimcilere seslenen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Girişimcimize 30 bin TL yakın hibe 70 bin TL faizsiz kredi veriyoruz. Yeteni siz işinizi kurun bunları daha da çok artıracağız. Kendi işinizi kurun birilerini çalıştırın,3 yıl vergi almayacağız. Bu konuda kadın, gazı, şehit yakını ve engellilerimize pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Her birinizin İş yerinin açılışına gelip, bir çayınızı içmeyi istiyorum" şeklinde konuştu. Törenin ardından, Dr. Cengiz Tavukçuoğlu'nun sunumuyla "Başarıya Giden Yolda Girişimcilik" semineri gerçekleştirildi. Programda başarılı insan ilişkileri, etkili iletişim ve Girişimci için etkili iletişimin önemi hakkında Dr. Cengiz Tavukçuoğlu bilgi aktarımında bulundu.

Haber:LALE KALAYCIOĞLU

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.