1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GEPOSB yasal haklarını kullanıyor!

GEPOSB yasal haklarını kullanıyor!

GEBOSB Başkanı Osman Erkan, dün yönetim kurulu üyeleri ile bir basın toplantısı düzenleyerek, son günlerde kamuoyunda çıkan ve Bölgemizi haksız yere suçlayan kurum ve kişilere karşı cevap verdi ve GOBDSB olarak yasal haklarını kullandıklarını ifade etti.

A+A-

Gebze Güzeller OSB yönetim binasında basına açıklama yapan Osman Erkan, “Bahse konu Atatürk Bulvarının da içinde bulunduğu yaklaşık 1200 dönümlük alan OSB olmadan önceki Kooperatifimiz olan S.S Levent Plastikçiler Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi tarafından Komşu OSB nin de sahibi olan Hasan Yeşilkaya ‘an satın alınmıştır. Satın alınan bu alan üzerinde 1995 yılında Gebze Belediyesi tarafından imar uygulaması yapılmış olup; söz konusu olan Atatürk Bulvarı yol olarak planlara işlenmiştir. Bölgemiz 1998 yılında yapılan Olağan Genel Kurul toplantısında alınan karar ile Organize Sanayi Bölgesine dönüşmüştür.” dedi. 

 

 

 

"CAN VE MAL GÜVENLİĞİ TEHLİKEYE GİRMİŞTİR"

 

 

 

Güzeller OSB Başkanı Adem Ceylan’ın kanun tanımaz anlayışını da tepki gösteren Erkan, “Bölgemiz 2000 yılında çıkan Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu ve 2001 yılında yayımlanan Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğine intibak sağlayarak gerekli düzenlemeleri yapmıştır. OSB Kanunu ve Uygulama Yönetmeliğinin ilgili maddelerinde “OSB sınırları içersinde yer alan alanların tasarrufu OSB ye aittir. OSB olmadan önce OSB den terk edilen yollar, yeşil alanlar... vb alanlar OSB adına tescil edilir” denilmektedir. Bizlerde bu maddelere istinaden gerekli başvuruları ve düzenlemeleri yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Bu yol OSB mizin ana arteridir. Bu yola ne komşu OSB den ne de üyelerinden yol açılamaz. Gece yarısı baskını ile sınırlarımızı tespit eden araziyi korumak için çekilmiş tel örgüleri söküp atarak, tretuarları kendi kafalarına göre yıkıp, organizenin bütün trafik kurallarını hiçe sayarak içinden çıkılmaz kargaşalığa, kazalara, hırsızlıklara, üyelerimizin işyerlerine ulaşmalarına mani bir düzen bozukluğuna sebep olunmaktadır. Bu durumdan ötürü bölgemizin can ve mal güvenliği ciddi sıkıntıya girmiştir. Zira komşu OSB den 8 adet yol bağlantısı ve yola cepheli tüm parsellerin ana artere verilmesi kesinlikle kabul edilemez. Davamız budur ve hukukun kararı da bu yöndedir. Maruz kaldığımız bu durum kabul edilemez. Oysa bu kargaşalığa sebep olmadan komşumuz osb ulaşım sorunlarını kendi bünyesinde kolayca çözebilir.

 

 

 

"GÜZELLER OSB'NİN KENDİNE FAYDASI YOK"

 

 

 

Ayrıca Güzeller OSB bu yolların kendilerine zerre kadar faydası olmadığını basın açıklamalarında açıkça ifade etmişlerdir. Yolların kapatılması konusunda asılan pankartlar bütünü ile hakikati saptırıp kendi adına yalan esaslı kamuoyu oluşturma çabalarıdır. Bu yollar 1200 dönüm arazimizin sınırları içinde yer alıp alt-üstyapıları kendi bütçemizden tamamlanmış Bölgemizin iç yollarıdır. Bu yolları Kamuyolu olarak adlandırmak tamamen gerçek dışıdır. Ayrıca kendi sınırları içinde yağmursuyu ve kanalizasyon yapmayıp bu kanalları bizim sınırlarımız içinden geçirmesi hangi adalete sığar. Bölgemize yapılan bu tecavüzlerin tamamı zorbalıkla yapılmıştır. Şu anki çalışanı 10 bin, Bölge dolduğunda çalışanı 15 bin olacak olan ve günde 8 bin aracın giriş-çıkış yaptığı bölgemiz tarafından yapılan yollara havadan konarak hak iddia etmek insafsızlık ve vicdansızlıktır. Gelecekte trafik yoğunluğu bakımından içinden çıkılmaz hale gelecek bu duruma müsaade edilemez.” dedi.

 

 

 

 

İCRAYA KOYMAK ZORUNDA KALDIK

 

 

 

Mahkeme kararlarına da değinen Osman Erkan, “Gebze 3. Asliye Hukuk Mahkemesinin vermiş olduğu karar Güzeller OSB yönetimi tarafından yerine getirilmediğinden Gebze 3. İcra Müdürlüğünün 2012/1854 E sayılı dosyası ile icraya koyma zorunda bırakıldık. Bu icra emri de Gebze Güzeller OSB ye tebliğ edilmiştir. Bu kararı ortadan kaldırmak, yok saymak; icra kararını uygulayan devlet memurlarını baskı altına almak, hukuku hiçe saymak kabul edilebilir bir durum değildir. Hukuk ve hak çizgisinde kalarak bugün geldiğimiz noktadan geri adım atmayacağımızı, üyelerimizi gelecekte sıkıntıya düşürecek herhangi bir olumsuz taahhütte bulunmayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz” diye konuştu. 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.