1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Gebze’ye kaymakam yardımcısı atansın

Gebze’ye kaymakam yardımcısı atansın

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, kaymakam yardımcısı atanması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kanun teklifi verdi

A+A-

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan’ın Gebze’yi il yapmak için geçtiğimiz aylarda verdiği kanun teklifi kabul edilmeyince, 319 bin 307 nüfusa sahip Gebze’de sorunların yerinde ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması için kaymakam yardımcısı atanması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kanun teklifi verdi. Milletvekili Kaplan, ‘Dahiliye Memurları Kanunu’nda değişiklik yapılması hakkında vermiş olduğu kanun teklifinde, “81 ilin 957 ilçesi içinde 69’u 300 bin nüfusunun üzerindedir. Bu kadar büyük nüfuslara sahip olan bu ilçelerde nüfus yoğunluğundan kaynaklı birçok sorun bulunmaktadır. Bu sorunların yerinde ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması için merkezi yönetiminin yereldeki teşkilatının güçlendirilmesi önem arz etmektedir.

 

Gebze 24 İl den  büyük

Bu konumdaki ilçelerde tek bir kaymakamla işlerin yürütülmesi oldukça zordur.  Gebze ilçemiz 319.307 nüfusu ile 81 ilin 24’dünden büyüktür. Gebze’den nüfus olarak küçük olan illerde 1 vali 3 vali yardımcısı, ilçe sayısına göre en az 5-6 kaymakam görev yapmaktadır. Türkiye’deki 957 ilçe arasında Kocaeli iline bağlı Gebze ilçemiz, coğrafi konum, nüfus, sanayi, teknoloji, güvenlik ve kamu hizmetleri bakımından birçok ilden daha ileri noktadadır. Bölgede 12 adet liman bulunmaktadır. Türkiye’nin sanayi başkenti Gebze’nin 2011 yılı itibariyle ihracat oranı 5 milyar dolar, ithalat ise 22 milyar dolardır. Ülke ekonomisine tek başına vermiş olduğu katkı %7 olan Gebze maalesef ürettiğinin 10/1 ni hizmet olarak alma noktasına gelmiştir” şeklinde konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.