1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Gebzeliler'in yüreğine su serpti!

Gebzeliler'in yüreğine su serpti!

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Gebze Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Mehmet Sarı, ‘Kayıt altına alınacak vatandaşlarımızın hepsi sağlık hizmetinden yararlanacaktır’ dedi.

A+A-

1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası ile birlikte sosyal güvencesi olmayan herkesin sağlık sigortasından yararlanacağını ifade eden Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Gebze Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Mehmet Sarı, ‘Kayıt altına alınacak vatandaşlarımızın hepsi sağlık hizmetinden yararlanacaktır’ dedi.

 

 

‘VATANDAŞLARA TEBLİGAT GÖNDERDİK’

 

 

Vatandaşlara gelir testi konusunda gerekli tebligatları bir ay öncesinden gönderdiklerini belirten Mehmet Sarı, tebligatları ellerine ulaşan vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmaları gerektiğini söyledi. Mehmet Sarı, “Tebligatları kendilerine ulaşan vatandaşlar gelir testi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurarak gelir testlerini bildirmek zorundalar. Yapılan gelir testinin ardından asgari ücret (886,5-TL) dikkate alındığında; kişi başına düşen aylık gelir, brüt asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında (295,50 - 886,50-TL) ise aylık 35,46 -TL, kişi başına düşen aylık gelir, asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında (886,50 - 1.773-TL) ise aylık 106,38 -TL, kişi başına düşen aylık gelir, asgari ücretin iki katından daha fazla (1.773-TL’den) ise aylık 212,76 –TL aylık prim ödemek zorundalar. Ödenen bu prim karşılığı sigortalı ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanacaktır” dedi.

 

 

KISMİ ÇALIŞANLARI DA KAPSIYOR

 

 

Kısmi çalışanlar için durumun değişmediğini söyleyen Mehmet Sarı, “4857 sayılı İş Kanununa göre kısmi süreli veya çağrı üzerine çalışanlar ile ev hizmetlerinde ay içerisinde 30 günden az çalışanların eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerini 30 güne tamamlamaları, 1 Ocak tarihinden itibaren zorunludur. Bu şekilde çalışanlar, gelir testi yaptırmak suretiyle gelir testi sonucuna göre primlerinin devlet veya kendileri tarafından ödenmesi koşuluyla sağlık yardımlarından yararlanacaktır. Ancak bu sürelerini isteğe bağlı olarak kapsamında prim ödeyerek tamamlamaları halinde, eksik günleri için ayrıca genel sağlık sigortası primleri ödemeyeceklerdir. Aile bireylerinin sayısında oluşan ölüm veya yeni doğum mutlaka yetkililere bildirilmelidir. Gelir testi yaptıranların gelir testi sonuçları, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından SGK’ya elektronik ortamda gönderiliyor. Gelir testi sonucunda aile içindeki kişi başına düşen aylık ortalama gelire göre bu kişilere, SGK tarafından genel sağlık sigortası statüsünü ve ödemesi gereken prim miktarını gösteren yazılı bildirim yapılıyor” diye belirtti.

 

 

18 YAŞIN ÜZERİNDEKİ ÇOCUKLARIN DURUMU 

 

 

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Gebze Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Mehmet Sarı, 18 yaşın üzerindeki erkek çocuklar, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi durumunda ise 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayanlar, ana veya babasının sağlık güvencesinden yararlanmaya devam edeceklerini ifade etti. Sarı, “Bu kişilerin her yıl öğrenci belgelerini sosyal güvenlik il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine göndermesi yeterli olacaktır. 18 yaşın üzerinde çalışmayan/okumayan veya 25 yaşın üzerinde okuyan, okumayan, çalışmayan erkek çocukların durumu ise bu kişiler, 1 Ocak tarihi itibarıyla 5510 sayılı Kanunun 60’ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendine göre reysen tescil edilecektir. Bu kapsamdakiler, gelir testi yaptırmaları için ikametlerinin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmaları gerekmektedir. Gelir testi sonucuna göre de prim ödeme yükümlüsü, devlet ya da kendileri olacaktır” dedi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.