1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gebzeli işsizler! Bu haberi mutlaka okuyun

Gebzeli işsizler! Bu haberi mutlaka okuyun

Gebze Ticaret Odası'ndan yapılan açıklamada, Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi'nin başladığını bildirildi.

A+A-

Gebze Ticaret Odası, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve Türkiye İş Kurumu arasında imzalanan protokol ile Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi hakkında bir açıklama yayınladı. 

 

 

 

 

Gebze Ticaret Odası'ndan yapılan açıklamada, "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve Türkiye İş Kurumu arasında imzalanan protokol ile Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi başlatılmıştır. Bu proje UMEM Beceri 10 sloganıyla 19 il ve Gebze'nin de bulunduğu 3 ilçede uygulanmaya başlanmıştır. Bu projenin başlıca amacı, İş-Kur'a kayıtlı işsizlere Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda firmaların istekleri doğrultusunda açılacak meslek edindirme kurslarında eğitim verilmesi ve işverenlerin istedikleri becerilerin işsizlere kazandırılmasıdır" denildi.

 

 

 

Meslek edindirme kurslarında işsizlerin teorik ve pratik eğitim almasının sağlanacağı ve bu eğitim süresince de günlük 20 TL verileceği ifade edilen açıklamada, "Bu eğitim süresi maksimum 6 ay olup eğitim süresi açılacak olan eğitim modülüne göre değişmektedir. 3 aylık teorik ve pratik eğitimin meslek liselerinde (Gebze Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi) kalan süre ise sanayi kuruluşlarında 3 ay staj yapmaları sağlanacaktır. Başarılı olan stajyerlerin tamamına yakınının Ticaret ve Sanayi Odalarına üye olan firmalarda istihdam edilmeleri sağlanacaktır. Ayrıca bazı eğitim modülleri yerinde eğitim verilmek suretiyle firmalarda sağlanabilmektedir. UMEM Beceri 10 projesi kapsamında stajyer çalıştıran firmalara da önemli avantajlar sağlanmaktadır. Meslek Liselerindeki kurslarını tamamlamış olan kişileri stajyer olarak çalıştıran firmalar herhangi bir maaş ödemeyecek, stajyerlerin günlük 20 TL olarak belirlenen ücretleri, genel sağlık sigorta prim giderleri İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanacaktır. Ayrıca, stajını başarılı bir şekilde bitiren kursiyerleri istihdam eden firmalara sigorta prim teşviki sağlanmaktadır. Buna göre, başarılı stajyerleri istihdam eden firmalar 4 buçuk yıla varan bir süre boyunca bu kişilerin Sigorta Primi İşveren Payı ödemelerinden muaf tutulacak, bu ödemeler yine İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanacaktır" denildi.

 

 

 

Açıklamada ayrıca, bu kurslardan mezun olanlara Milli Eğitim Bakanlığı onaylı başarı sertifikası verileceği, Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği kapsamında açılan kursların denkliğinin sağlanmış olacağı belirtilirken, "UMEM Beceri 10 Projesi kapsamında meslek kursları firmaların ihtiyaçları doğrultusunda açılmaktadır. Dolayısıyla açılacak olan meslek kurslarının ve stajyer sayılarının belirlenmesinde firmaların talepleri dikkate alınmaktadır. Üyelerden stajyer talebi toplamak, kursiyerler ile staj yapılacak işyerlerinin eşleştirmelerini sağlamak, üyeleri proje ile ilgili olarak sürekli bilgilendirmek amacıyla www.umem.org.tr, www.beceri10.org.tr adlı bir bilgi sistemi oluşturulmuştur. Bu sistemde, odalar üyeleri için stajyer talebi oluşturabilmekte ve üyeleri tarafından sisteme girilen stajyer taleplerini onaylayabilmekte, Firmalar, 'nitelikli eleman arıyorum' başlığı altından ticaret sicil ve oda sicil numaraları ile sisteme girerek stajyer talebi oluşturabilmektedir. Daha önce talepte bulunan firmalarımızda yeni talepler oluşturabilmekte, mevcut taleplerinde güncellemeler yapabilmektedirler" denildi.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.