1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gebzeli Avukatlar ek bina istiyor!

Gebzeli Avukatlar ek bina istiyor!

Kocaeli Barosu Gebze Temsilcisi Av. Ufuk Ekinci Gebze Adliyesi’nin yetersiz olduğunu, yeni Adliye Binası yapılana kadar Gebze Adliyesi’nde hizmet veren bazı birimlerin ek hizmet binasına taşınması gerektiğini söyledi.

A+A-

Kocaeli Barosu Gebze Temsilcisi Av. Ufuk Ekinci Gebze Adliyesi’nin yetersiz olduğunu, yeni Adliye Binası yapılana kadar Gebze Adliyesi’nde hizmet veren bazı birimlerin ek hizmet binasına taşınması gerektiğini söyledi. Ekinci:”Mevcut yer darlığı sorununu çözmek iken bu defa bu sorundan çok daha büyük ve vahim sorunlar ortaya çıkacaktır. Bu sebeplerle bu uygulamaya avukatlar olarak karşı olduğumuzu belirtmekteyiz.” Dedi. 

 

 

 

MEVCUT BİNA İHTİYACA CEVAP VERMİYOR

 

 

 

Kocaeli Barosu Gebze Temsilcisi Av. Ufuk Ekinci yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi:”1997 yılında hizmete girmiş Gebze Adliye binası, Gebze’nin hızlı büyümesine paralel olarak kısa sürede dolmuş olup mevcut ihtiyaca cevap veremez durumdadır. Bu fiili durum avukatlar açısından görevlerinin ifasını güçleştirdiği gibi uygulamada birçok sıkıntıya da yol açmaktadır. Ayrıca bu durum hâkim ve savcılar ile adliye çalışanları için de birçok sıkıntıyı beraberinde getirmekte onlar için de hizmet ifasını güçleştirmektedir. Bu sebeplerle Gebze Adliyesinde hizmet veren bazı birimlerin yeni adliye binası yapılıncaya kadar ek bir hizmet binasına taşınması hususunda avukatlar ve tüm adliye camiası hemfikir bulunmaktadır. Daha evvel basından da takip edilmiş olacağı üzere bu sıkıntıyı gidermek için Gebze İlyasbey Caddesi üzerinde bulunan eski Gebze Devlet Hastanesi binası tefriş edilerek, Gebze İcra Müdürlüklerinin, Adli Sicil Bürosunun ve İlçe Seçim Müdürlüğü’nün bu binaya taşıması planlanmıştır. Ancak birkaç gün evvel vakıf olduğumuz üzere, adliye ek hizmet binasına yukarıda sayılan birimlerin yerine Asliye Hukuk Mahkemeleri’nin ve İş Mahkemeleri’nin taşınacağı öğrenilmiştir.” 

 

 

 

AVUKATLAR VE VATANDAŞLAR KAYIP YAŞAR

 

 

 

“Takdir edileceği üzere Asliye hukuk Mahkemeleri ve İş Mahkemeleri hem avukatlar açısından hem de vatandaşlar açısından en yoğun iş takibi yapılan mahkemelerdir. Bu mahkemelerin mevcut adliye birimlerinden ayrılarak başka bir binaya taşınması halinde iş takibi çok zor bir duruma getirilecek, dava açma, gider avansı yatırma, duruşma takip etme, kalem işlerini görme gibi konularda avukatlar oldukça zorlanacaklardır. Yine bu durum nedeniyle kalem memurlarının işleri güçleşecek ek iş ve mesai ortaya çıkacaktır. Keza hakimler için de aynı durum geçerli olacaktır. Hal böyleyken son zamanlarda adli mekanizmayı hızlandırmak için birçok yenilik yapılmaktayken Gebze’deki bu özel uygulama adli mekanizmayı çok daha yavaşlatacak, hatta avukatlar ve vatandaşlar açısından hak kayıpları yaşanmasına yol açacaktır.”

 

 

 

YETKİLİLER KARARLARINI GÖZDEN GEÇİRMELİ

 

 

 

“Amaç mevcut yer darlığı sorununu çözmek iken bu defa bu sorundan çok daha büyük ve vahim sorunlar ortaya çıkacaktır. Bu sebeplerle bu uygulamaya avukatlar olarak karşı olduğumuzu belirtmekteyiz. Talebimiz, bu kararı alan yetkililerin bir kez daha kararlarını gözden geçirmeleridir. Adliye binasındaki yer ihtiyacını çözmek için çözüm önerimiz ise, uygulamada çok daha az sıkıntıya yol açacağı aşikar olan, söz konusu mahkemeler yerine Cumhuriyet Savcılıklarının, İcra Müdürlüklerinin, İlçe Seçim Müdürlüğü’nün, Adli sicil Bürosu, İnfaz Müdürlüğü gibi birimlerin ek hizmet binasına taşınmasıdır. Bu durumda belirttiğimiz sakıncalardan hiçbirisi yaşanmayacaktır. Kaldı ki ek hizmet binası Gebze Emniyet Müdürlüğü’nün yanında olmakla Cumhuriyet Savcılıklarının daha etkin bir biçimde çalışabilmesi için uygun ortam da sağlanmış olacaktır. Kocaeli Barosu Gebze İlçe Temsilciliği olarak, avukatlarımızın, hâkimlerimizin, adliye çalışanlarının Gebze Adliyesinde çok daha rahat bir biçimde görevlerini ifa etmeleri, vatandaşlarımızın adliyede iş takibinde hak kayıpları yaşamamaları için işbu açıklamayı yapmak gereği doğmuştur.” dedi.  

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.