1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gebze'de sağlık ayaklanması!

Gebze'de sağlık ayaklanması!

Hakların Demokratik Kongresi Gebze Meclisi yaptığı basın açıklamasında 1 Ekim 2008 yılında düzenlenen 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun bir gasp yasası olduğu açıklandı.

A+A-

Hakların Demokratik Kongresi Gebze Meclisi yaptığı basın açıklamasında 1 Ekim 2008 yılında düzenlenen 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun bir gasp yasası olduğu açıklandı.

 

 

SAĞLIK PARALI HALE GETİRİLİYOR

 

Halkların Demokratik Kongresi Gebze Meclisi üyeleri geçtiğimiz Cumartesi bir araya gelerek bir basın açıklaması yaptılar. Eskiçarşı Gölcüönü Meydan’ında toplanan grup sloganlar atarak Eskiçarşı Tarihi Çeşme önüne kadar yürüdü. Tarihi Eskiçarşı Çeşmesi önüne grup adına Esra Ayyıldız basın açıklamasını yaptı. Esra Ayyıldız yaptığı basın açıklamasında referandum ve seçimlerde oy kaybedeceğini kaygısıyla Genel Sağlık Sigortası 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe konulduğunu söyledi. Sağlıkta reform adıyla uygulamaya başlanan bu yasanın halkın sağlığını zehirlediğini ifade eden Ayyıldız, “Halktan çeşitli isimler altından vergi toplayan devlet, herkese ve ücretsiz sağlaması gereken sağlık ve sosyal güvenliği piyasaya terk etmektedir. Yapılan bu uygulama ile paran kadar sağlık politikası yasallaştırılmış olunuyor” dedi.

 

 

"AYLIK PRİM ÖDEMEYE ZORLUYOR"

 

 

9 milyon 320 bin civarında yeşil kartlının SGK tarafından çözümsüzlüğe sürüklenildiği belirten Esra Ayyıldız, kamu çalışanlarının Genel Sağlık Sigortasın priminin maaşlarından ödeneceğini söyledi. Esra Ayyıldız, “Gelir tespitinde aynı hane içinde yaşayan eş, evli olmayan çocuk, büyük anne ve büyük babadan oluşan aile esas alınmakta. Aileden bir veya iki kişinin çalışması temel alınarak bir sonuç çıkarılmakta ve tüm sorumluluk aileye, yani halkın sırtına yüklenmektedir. Kendisine gelir testi yapılmasını istemeyenler ile tescilin tebligatı yapıldığı tarihten itibaren 1 ay içersinde gelir testi yapılması yönünde bilgi vermeyenlerin gelir tespiti asgari ücretin 2 katı olarak hesaplanarak prim ödenmeleri hükmedilmektedir. Sağlıkta reform diye övünen AKP hükümeti kaymakamlık, SGK ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları önlerinde vatandaşlara zulmetmeye devam ediyor” diye belirtti. 

 

 

 

"AKP HALKA YALAN SÖYLEMEKTEDİR"

 

 

Esra Ayyıldız, hükümetin Genel Sağlık Sigortası’nın Gelir düzeyi ne olursa olsun bütün vatandaşlar doğumdan ölüme kadar sağlık sigortasına sahip olacaklarını propagandasının bir yalandan ibaret olduğunu söyledi. Ayyıldız, “1 Ocak 2012’den itibaren aylık geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan yani 295 TL olan bütün vatandaşlar her ay düzenli olarak Genel Sağlık Sigortası ödemek zorundan bırakılıyor. Ödemediği takdirde sürekli olarak borç birikecek ve daha sonra faizi ile birlikte vatandaştan tahsil edilecektir. GSS’de yapılan bu düzenlemelerle birlikte vatandaşlar için sağlık güvencesi artık ancak prim ödeme ile mümkün hale gelmiş. Bir yurttaşlık hakkı olan sağlık hizmeti paran kadar sağlık kuralına dönmüştür. Parasını ödemeyen yurttaşlar yoksul olduğunu devlete ispat etmeye mecbur kılınmakta ve sadaka niyeti ile hizmet almaya mahkûm edilmektedir. Hakların Demokratik Kongresi kamu hizmetlerinin ticarileştirilmesine ve piyasalaştırılmasına karşıdır. Herkese parasız sağlık ve sosyal güvenlik hakkının sağlanması için herkesi mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi. Grup yaptığı basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.